Má citlivá pleť
Img_Má citlivá pleť

Mohla by být prebiotická péče klíčem ke zklidnění citlivé pleti?

Img_Mohla by   být prebiotická péče klíčem ke zklidnění citlivé pleti?

Citlivá pleť: narůstající epidemie

Více než polovina populace má dnes pocit, že jejich pokožka reaguje přehnaně. Pokožka pne, pálí, svědí nebo píchá v důsledku celé řady útoků z okolního prostředí, na vině je například znečištění, UV záření, klimatizace… a dokonce i voda. Pokud vám něco z toho zní povědomě, pak máte citlivou pleť. A dopad na kvalitu života může být často poměrně zásadní. Pokud váš každodenní život připomíná pohyb po minovém poli a vy se obáváte všech faktorů, které by mohly vyvolat reakci, víte, že je něco špatně.

Spojení mezi citlivostí pleti a přátelskými bakteriemi

Vědci zjistili, že nevyvážený kožní mikrobiom - miliardy mikroorganismů žijících na povrchu pokožky - může souviset se symptomy citlivosti. Tento pohled je založen na dvou základních zjištěních:

Citlivá pleť je často podrážděná, zatímco bohatý a rozmanitý mikrobiom bývá spojován se zklidněnou pletí. Suchá a podrážděná pleť bývá naopak často spojována s vyčerpáním mikrobiomu. Jakmile se však zahojí, mikrobiom se vrací do normálu.

Sečteno a podtrženo?

Obnova celého spektra druhů bakterií žijících na povrchu pokožky může pomoci zklidnit zánět odpovědný za symptomy spojené s citlivostí pleti. Konečně klid!

Jak může prebiotická péče spravit můj mikrobiom?

Jakékoli řešení pro citlivou pleť, které dnes vůbec stojí za vaši pozornost, musí dělat dvě věci: regenerovat fyzikální lipidovou bariéru - jinými slovy, fungovat jako tradiční hydratační přípravek - ale také obnovovat 2. kožní bariéru, tedy mikrobiom. Tady je přehled hlavních prebiotických složek:

Ceramid 3 posiluje lipidovou bariéru a poskytuje zdroj uhlíku pro prospěšné bakterie. Niacinamid zklidňuje symptomy citlivé pleti. U prebiotické termální vody z La Roche-Posay byla prokázána schopnost působit na mikrobiologickou různorodost v případě suché a podrážděné pokožky. Její unikátní mikrobiologický a minerální profil přispívá k nárůstu množství bakterií prospěšných pro pokožku a také přispívá ke zdravému mikrobiomu.

S 500 druhy bakterií a prosperujícím mikrobiomem je pokožka schopná lépe odolávat každodenním agresorům. Díky působení prospěšných bakterií je pokožka chráněná před stresem moderního života. Co že jste to teď slyšeli? To si vaše pokožka právě zaslouženě oddychla!

1 Willis CM, Shaw S, de La Charrière O, et al Sensitive skin: an epidemiological study Br J Dermatol 2001;145:258-63. 2 The Role of Cutaneous Microbiota Harmony in Maintaining a Functional Skin Barrier Hilary E. Baldwin1, Neal D. Bhatia2, Adam Friedman3, Richard Martin4, Sophie Seité5 3 Mikrobiom u pacientů s psoriázou před a po balneoterapii v termálním centru La Roche-Posay S.   Seite, G.E. Flores, J.B. Henley, P. Sarrazin, R. Ainouche, N. Fierer, R. Martin 4 The NIH HMP Working Group et al. Genome Res. 2009;19:2317-2323