Má citlivá pleť
Img_Má citlivá pleť

Ochrana a kultivace přátelských bakterií

Img_Ochrana   a kultivace přátelských bakterií

Podobně jako dešťové pralesy čelí i váš spletitý mikrobiom ohrožení.

Stres, znečištění, UV záření společně s nevhodně zvolenou kosmetikou mohou narušit mikrobiální populaci kůže. Zřejmě nejhoršími provinilci jsou nešetrná alkalická a antiseptická mýdla, která mikroorganismy ničí doslova ve velkém. Je-li zbavena svého mikrobiomu, je kůže obětí nekontrolovaného zánětu. Je tak citlivější než kdykoliv předtím a vyvíjí se u ní "syndrom podrážděné pletí". Dnes má citlivou pleť více než polovina dospělé populace. Až nyní citlivosti pleti plně rozumíme a vypadá to, že tento problém má mnoho společného se syndromem dráždivého tračníku. Vyznačuje se totiž také souborem nepříjemných symptomů, které nelze ignorovat. Je však značně frustrující, že lékařské testy jsou často bez nálezu. Nejpřesvědčivější paralelou je fakt, že vědci obě onemocnění spojují s nevyvážeností přátelských bakterií - v případě syndromu dráždivého tračníku jde o nevyváženost střevní mikroflóry a v případě citlivé pleti pak o nevyváženost mikrobiomu.

Mému břichu pomůže Actimel, jak ale zařadit prebiotika do rutiny péče o pleť?

Co se dříve zdálo jako bláznivý nápad (dobrovolně polknout suspenzi živých bakterií?!), je dnes u mnoha lidí nedílnou součástí ranní rutiny. Od potíží jako syndrom dráždivého tračníku mohou přinést úlevu prebiotické a probiotické drinky, zde by tradiční léčba nemusela zabrat. Ke stejné revoluci nyní dochází také v případě kůže a u ekvivalentu syndromu dráždivé tračníku - u citlivé pleti.

4 kroky, jak dostat "actimelový účinek" na vaši pleť

Dobrá zpráva je, že tuto situaci lze významně ovlivnit několika jednoduchými změnami ve vašem životním stylu a ve způsobu, jakým o sebe pečujete. 1/ Pleť čistěte s rozmyslem. Nešetrná alkalická mýdla radikálně mění pH pokožky a navíc ji nevybíravě zbavují bakterií, což ji vystavuje útokům. Volte jemné micelární vody nebo krémové čisticí přípravky, které pleť hydratují a jsou ohleduplné k bakteriím. 2/ Ze své domácnosti vykažte dezinfekční mýdla. Šílenství spojené s potřebou koupat se v dezinfekci patří do osmdesátek. Je to retro a není to dobré. Pokud zrovna nemáte otevřenou ránu, kterou je potřeba vydezinfikovat, nechejte dezinfekci raději ve skříni. 3/ Hydratace, hydratace a zase hydratace! Nedávná vědecká studie popsala zdravou pokožku jako dokonalé "kultivační médium" pro stovky druhů prospěšných bakterií - prostě taková obrovská Petriho miska! Vše záleží i na obsahu vody. Čím sušší máte pleť, tím méně mikroorganismů na ní může žít, proto ji rozmazlujte dermatologicky testovaným hydratačním krémem. 4/ Doplňte svůj mikrobiom pomocí prebiotické vody. Prebiotická voda je čistá, přírodní a je získávaná v nedotčené krajině, má jedinečnou mikrobiální a minerální různorodost. Díky stopovým prvkům jako selen a stroncium vytváří na pleti prebiotickou směs přispívající k různorodosti mikrobiomu. Zjistěte více a podívejte se na Termální centrum La Roche-Posay.

  • Facebook
  • Pin