0
test Fb connect

INFO ATOPIE

Jak zlepšit kvalitu života lidí s atopickým ekzémem?


A jak správně uchopit jeho léčbu?


Informujte se díky našim video tutoriálům, článkům a tipům!

Porozumění
nemoci

Slovo "atopie" je odvozeno z řeckého "a" znamenající "bez" a "toopos" znamenající "místo".
"Bez místa" je perfektní popis onemocnění, kterému je poměrně složité porozumět.

Atopie je genetická predispozice k alergiím,  také se používá pojem - atopie v rodinné anamnéze. Téměř 80 % dětí s ekzémem jej mají v rodinné anamnéze.

Atopická dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění
Pacienti s atopií (50 miliónů lidí postižených v Evropě, až 20 % dětí na celém světě) mají abnormální propustnost pokožky spojenou s hyperaktivním a nevyrovnaným imunitním systémem. Pokožka je suchá, citlivá a hyperaktivní.

Filagrin, protein pokožky, který zajišťuje soudržnost mezi kožními buňkami v nejsvrchnější vrstvě pokožky, funguje nedostatečně. Pokožka navíc postrádá lipidy, které se přirozeně nacházejí na povrchu a chrání ji před potenciálními alergeny.

Vzhledem k těmto okolnostem mohou dráždivé látky, nacházející se v okolním prostředí, které jsou běžně dobře tolerovány, jako například pyl, prach, určité přípravky péče a hygieny, proniknout do pokožky a podnítit vznik ekzému.

Onemocnění se většinou objevuje po (a někdy i před) třetím měsícem věku dítěte a může přetrvávat od několika měsíců až po několik let, v závislosti na dítěti. Bez správné léčby vzniká začarovaný kruh svědění: kožní bariéra je škrábáním  ještě více narušená a do pokožky tak proniká stále více alergenů a dráždivých látek, které způsobují další svědění.

Nicméně může v některých případech onemocnění přetrvat až do dospělosti: polovina dětí s atopickým ekzémem je vyléčena během jednoho až pěti let. Pokožka přesto zůstává suchá i během dalších let.

Sdílení
zkušeností

Přestože se nejedná o závažné onemocnění, atopická dermatitida velmi významně ovlivňuje každodenní život.
Rodiče jsou úzkostliví a děti jsou unavené: atopická dermatitida může díky svým omezením narušit každodenní chod rodiny. Vyžaduje zvýšenou pozornost a péči. Nepřetržité škrábání navíc zhoršuje dané symptomy a narušuje tak klidný spánek.
Nejen pro rodiče to přináší každodenní starosti, ale také sourozenci se mohou cítit znevýhodnění nebo dokonce poškozeni, když rodina začne vynechávat některé aktivity, které by mohly ovlivnit zdraví atopického dítěte. Jsou jimi například některé venkovní aktivity (pocení a vystavení se pylům podněcuje zanícení a spuštění ekzému), plavání v bazénu nebo výlety na pláž (narušení pokožky způsobené chlórem a solí).

Pochopení
léčby

Dvoufázová dermatologická léčba
Pokožka potřebuje dodávat vodu a lipidy několikrát denně (i ta zdravá, nepoškozená) pro obnovu přirozené kožní bariéry chránící před alergeny. Když propukne fáze akutního vzplanutí, krémy na bázi kortikosteroidů efektivně redukují léze na postižené kůži. Když je tato léčba, která je předepsaná dermatologem, správně aplikována, výborně zlepšuje kvalitu života pacientů.

Emolienty bojující proti vysušování pokožky a obnovující přirozenou ochrannou kožní bariéru
Tyto krémy musí být aplikovány několikrát denně na nezanícené oblasti. Bojují proti vysušování pokožky, zklidňují ji a redukují tak svědění. Tato každodenní rutina je doporučována také jako prevence před vznikem akutní fáze vzplanutí atopického ekzému. Aplikujte krém i v případě, kdy pokožka vypadá zdravě.

Krémy na bázi kortikosteroidů pro zastavení zánětu
Během fáze akutního vzplanutí by měly být na zanícené oblasti aplikovány kortikosteroidní krémy , tak aby bylo docíleno  zklidnění pokožky a sníženo poškození pokožky a škrábání. V některých zemích nejsou kortizony oblíbené vzhledem k jejich předpokládaným vedlejším efektům: zadržování vody, narušenému spánku, snížení růstového faktoru, atd. Tento fenomén se však týká jen kortikosteroidů užívaných orálně. Kortizony v topické, krémové formě zůstávají pouze na povrchu pokožky. Přesto by neměly být používány na oblasti pokožky bez lézí, protože mohou pokožku ztenčovat a oslabit ji tak.

Dermatolog může k léčbě krémy přidat například antihistaminika, pokud z testů na alergii vyjde doporučení.

Preview : False