0
test Fb connect

INFO ATOPIE

Správná léčba

Dvoufázová dermatologická léčba
Pokožka potřebuje dodávat vodu a lipidy několikrát denně (i ta zdravá, nepoškozená) pro obnovu přirozené kožní bariéry chránící před alergeny. Když propukne fáze akutního vzplanutí, krémy na bázi kortikosteroidů efektivně redukují léze na postižené kůži. Když je tato léčba, která je předepsaná dermatologem, správně aplikována, výborně zlepšuje kvalitu života pacientů.

Emolienty bojující proti vysušování pokožky a obnovující přirozenou ochrannou kožní bariéru
Tyto krémy musí být aplikovány několikrát denně na nezanícené oblasti. Bojují proti vysušování pokožky, zklidňují ji a redukují tak svědění. Tato každodenní rutina je doporučována také jako prevence před vznikem akutní fáze vzplanutí atopického ekzému. Aplikujte krém i v případě, kdy pokožka vypadá zdravě.

Krémy na bázi kortikosteroidů pro zastavení zánětu
Během fáze akutního vzplanutí by měly být na zanícené oblasti aplikovány kortikosteroidní krémy , tak aby bylo docíleno  zklidnění pokožky a sníženo poškození pokožky a škrábání. V některých zemích nejsou kortizony oblíbené vzhledem k jejich předpokládaným vedlejším efektům: zadržování vody, narušenému spánku, snížení růstového faktoru, atd. Tento fenomén se však týká jen kortikosteroidů užívaných orálně. Kortizony v topické, krémové formě zůstávají pouze na povrchu pokožky. Přesto by neměly být používány na oblasti pokožky bez lézí, protože mohou pokožku ztenčovat a oslabit ji tak.

Dermatolog může k léčbě krémy přidat například antihistaminika, pokud z testů na alergii vyjde doporučení.


Základem léčby je významně zlepšit stav pokožky

Nevzdávat léčbu
Téměř dvě třetiny léčby předepsané proti ekzému nejsou nikdy absolvované nebo je léčba ukončena příliš brzy, přestože je to nejefektivnější řešení proti extrémní suchosti a zánětlivým lézím.
Strach z krémů s kortizony nebo nedostatečná pečlivost při vzniku nových začervenání mohou vést k chronickému ekzému.
Je důležité si říci o pomoc, když neúspěšně bojujete se stavem vaši pokožky nebo když je léčba neúspěšná.
Dermatologové se snaží, aby lidé léčbě lépe porozuměli léčbě a upravují ji tak, aby se vám lépe dodržovala.
Neváhejte předvést svému dermatologovi, jak nanášíte krém, aby vám mohl potvrdit, že technika, kterou používáte, je vhodnou léčbou pro stav pokožky vašeho dítěte.

Léčba: oblast věnovaná péči
Léčba je založena na každodenní aplikaci termální vody zdravotníky. Pokud léčba přesáhne 3 týdny, je zde reálná šance na zlepšení. Termální centrum od svého založení v roce 1905 ošetřilo více než 415.000 pacientů. Dnes dokáže centrum ošetřit 8.000 pacientů ročně a ekzém je zde nejčastěji léčeným onemocněním (33 % návštěvníků lázní).  
Vedle předepsaných koupelí, sprch a oplachování s dermatologickým účinkem, se mohou pacienti (i jejich doprovod) bavit s ostatními a relaxovat, což je zdaleka ta nejlepší morální podpora.

Rady pro každodenní život

Ve fázi akutního vzplanutí se nemoc zdá být nepřekonatelná…Vedle léčby, která situaci významně zlepšuje, může pár jednoduchých tipů ulevit od svědění, bolesti, nespavosti a preventivně chránit pacienty od pocitů bezmoci.

Začarovaný kruh atopie

Přestože škrábání může dočasně ulevit, ničí ochrannou kožní bariéru a dovolí tak vniknutí dráždivých látek do pokožky.  To vede k dalšímu svědění. A tak vzniká začarovaný kruh svědění.

Redukce svědění
Jen správná léčba může ochránit před svěděním, které vede k nekontrolovatelnému škrábání a napomáhá tak vytvoření začarovaného kruhu atopie.
Aby se zamezilo škrábání nemluvňat, je dobré zakrýt jejich ruce bavlněnými rukavicemi a zajistit, aby nikdy nezůstaly odhalené: významně to omezí škrábance. Otáčejte dětské rukavice a trička naruby, aby je neškrábaly švy. Později, a to platí také u dospělých, se ujistěte, že jsou nehty vždy ostříhané nakrátko a vyhýbejte se syntetickým a vlněným látkám za každou cenu.

Vyhněte se stálému opakování: "Přestaň se škrábat!" Vaše dítě si to ve většině případů ani neuvědomuje...raději jej laskavě pohlaďte a aplikujte termální vodu a krém pro utišení svědění.
Nutkání se škrábat může být také působit psychologicky: škrábání kousku látky nebo jiné osoby může dobře odvést pozornost.

Zmírnit nepohodlí a ulevit si od bolesti:
Když začervenání pálí a léze bolí, je termální voda nejlepší pomocí.

 • Uchovávejte krémy v lednici, aby byly vždy při aplikaci chladné a osvěžující.
 • Pokládejte na léze studené hladké oblázky a používejte větrák pro schlazení.
 • Pokojová teplota by se měla udržovat na 19 stupních.
 • Mějte na nočním stolku vždy termální vodu a tubu s tělovým krémem.

Opatrně omývejte:
Hygiena atopické pokožky vyžadujte speciální péči, aby se předešlo dalšímu podráždění a pnutí.

Setkání v nemocnici
Jak nanášet krém s kortizony

 • Koupel by neměla přesáhnout 5-10 minut při maximálně 35 °C (horká voda způsobuje svědění).
 • Pár kapek sprchového oleje dodává atopické pokožce komfort.
 • Upřednostňujte sprchu (dokonce i u dětí, když už se umí samy postavit).
 • Případně použijte během čistění trochu vody nebo čistícího mléka, pokud je pleť extrémně vysušená.
 • Nepoužívejte žínku.
 • Omyjte a vysušte tělo bez tření - raději přikládejte bavlněný ručník.
 • Pokožku hydratujte, dokud je ještě vlhká.

Zvládání stresu
Stres je jak spouštěč ekzému, tak důsledek této nemoci, ale není nevyhnutelný. Pokud se jej naučíte kontrolovat, kvalita Vašeho života se podstatně zvýší. Jóga, relaxační terapie a masáže stojí za pokus.

Jak na každodenní rutinu?

Přehráním videa souhlasíte s použitím YouTube cookies

Aplikace péče může být zábava

Během vzplanutí i remise ekzému je mazání klíčem k pohodě. Každý den v průběhu roku spočívá komfort v aplikaci zvláčňujících a relipidačních přípravků. Jde o rutinu, kterou musíme ulehčit hlavně dětem. Jednou metodou je například hraní rolí. Během workshopů mazání pořádaných ve spa centru La Roche-Posay, které každoročně přivítá 300 dětí, děti předstírají, že jsou různými zvířaty.

Povzbuďte dítě, aby si hrálo
s Lipi & Karou

Krok 1
Nejprve si vždy před aplikací krému umyjte ruce. Nejlepší je krémovat se po sprše, protože již čisté ruce máte.
Krok 2
Krém zahřejte třením v dlaních. Tím více zkapalní, takže více prosákne do pokožky.
Krok 3
Obličej
Začněte tím, že budete dělat velké kruhy na tvářích. Pak si promněte kočičí vousky, potom nos a čelo. Vystrčte ukazováčky jako šnečí oči a použijte je k promazání očních víček a míst za ušima.
Krok 4
Krk a brada
Pojďme předstírat, že jste žirafy! Dejte si načas a krém nanášejte podél svého žirafího krku a nezapomeňte taky na jeho zadní stranu. Jen vystrčte hlavu trochu dopředu.
Krok 5
Bříško
Mnoha krouživými pohyby nakreslete šnečí ulitu. Pro nakrémování boků dejte jednu paži do vzduchu a druhou naneste odshora dolů krém, pak paže vyměňte.
Krok 6
Paže
Představte si, že jste zvířátko, které skáče jako veverka, králík nebo luční koník. Začněte na ruce, pak se posuňte nahoru k rameni, a pak skočte znovu na ruku! Začněte znovu, tentokrát s dlaní směrem k obloze, abyste promazali také vnitřní část paže.
Krok 7
Nohy
Vyberte si jiné zvířátko, které skáče, a pak opakujte stejný pohyb, jako když jste si mazali paže. Dejte si ruku na chodidlo, pak s ní jeďte až nahoru a potom skočte zase zpátky k chodidlu. Tohle udělejte zezadu i zepředu každé nohy. Nakonec naneste tenkou vrstvu krému mezi prsty, které jsou často velmi suché.
Krok 8
Záda
Zavolejte maminku nebo tatínka, aby Vám dopřáli zaslouženou masáž! Můžou se střídat.

Přehráním videa souhlasíte s použitím YouTube cookies

Pomozte svému dítěti jeho nemoc pochopit: je důležité situaci nedramatizovat, zejména, jde-li o děti s atopií. Děti většinou vědí, že mají ekzém, ale nejsou schopné to vysvětlit (obzvlášť jejich kamarádům). Odkud se ta nemoc bere, je nakažlivá a vyléčí se někdy? Je pro ně také složité posoudit střednědobé přínosy léčby a monitorovat svůj stav. Promluvte si o tom s nimi, použijte učební nástroj LIPI & KARA a udělejte si obrázek o jejich znalostech.

Povzbuďte je, aby se mazaly samy; zvládnou to od 3 nebo 4 let!
Naše tendence atopické děti příliš ochraňovat je přirozená. Ale i malé děti mohou převzít odpovědnost, a tím změnit své zvyky a vnímání nemoci.
Tím, že si osvojí rutinu mazání, nejprve hravou formou, ji budou děti brzy schopné provádět samy doma, u babičky nebo na táboře. Propukání ekzému bude méně vážné a časté, což jim umožní být zase chvíli bezstarostné. Rutina se nakonec stane instinktivní a rodiče ji nebudou muset od dětí vyžadovat.

Od věku 7 let děti mohou posoudit svůj ekzém a monitorovat vývoj svého stavu týden po týdnu samy. Pomocí tohoto nástroje, vyvinutého Evropskou pracovní skupinou pro atopickou dermatitidu (European Task Force on Atopic Dermatitis), pacient může měřit závažnost lézí, symptomů, svědění a problémů se spánkem.
http://www.poscorad.com/

Preview : False