0
test Fb connect

INFO ATOPIE

Pojem atopie

Atopická dermatitida není alergie.

Slovo "atopie" je odvozeno z řeckého "a" znamenající "bez" a "toopos" znamenající "místo".
"Bez místa" je perfektní popis onemocnění, kterému je poměrně složité porozumět.

Atopie je genetická predispozice k alergiím,  také se používá pojem - atopie v rodinné anamnéze. Téměř 80 % dětí s ekzémem jej mají v rodinné anamnéze.

Atopická dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění
Pacienti s atopií (50 miliónů lidí postižených v Evropě, až 20 % dětí na celém světě) mají abnormální propustnost pokožky spojenou s hyperaktivním a nevyrovnaným imunitním systémem. Pokožka je suchá, citlivá a hyperaktivní.

Filagrin, protein pokožky, který zajišťuje soudržnost mezi kožními buňkami v nejsvrchnější vrstvě pokožky, funguje nedostatečně. Pokožka navíc postrádá lipidy, které se přirozeně nacházejí na povrchu a chrání ji před potenciálními alergeny.

Vzhledem k těmto okolnostem mohou dráždivé látky, nacházející se v okolním prostředí, které jsou běžně dobře tolerovány, jako například pyl, prach, určité přípravky péče a hygieny, proniknout do pokožky a podnítit vznik ekzému.

Onemocnění se většinou objevuje po (a někdy i před) třetím měsícem věku dítěte a může přetrvávat od několika měsíců až po několik let, v závislosti na dítěti. Bez správné léčby vzniká začarovaný kruh svědění: kožní bariéra je škrábáním  ještě více narušená a do pokožky tak proniká stále více alergenů a dráždivých látek, které způsobují další svědění.

Nicméně může v některých případech onemocnění přetrvat až do dospělosti: polovina dětí s atopickým ekzémem je vyléčena během jednoho až pěti let. Pokožka přesto zůstává suchá i během dalších let.

Symptomy

Představte si kůži jako zeď domu:

U atopické dermatitidy neboli atopického ekzémurozlišujeme dvě fáze: akutní vzplanutí a období klidu.
Fáze akutního vzplanutí vyúsťuje v zánět, svědění, hnisání, strupy, atd.
Období klidu, ke kterému dochází mezi dvěmi fázemi akutního vzplanutí, je charakterizováno extrémní suchostí.

Jedinci s následujícími symptomy by měli podstoupit konzultaci u dermatologa:

 • Svědivá vyrážka - obtížně identifikovatelná u dětí, ale neklidný spánek může být indikátorem.
 • Hrubá a zesílená kůže.
 • Mokvající ložiska ekzému.
 • Strupy na ložiscích ekzému.

Umístění lézí může být dalším vodítkem.
Během dětství se mění:

 • Nemluvňata mívají ekzém na obličeji, především na tvářích a na bradě.
 • Dále se během dětství mají tendenci objevovat na kolenech, zápěstí, loktech a krku.

Fáze akutního vzplanutí obvykle začíná začervenáním a svěděním.

Pleť se stává suchou, zesiluje a je hrubá. Eventuálně mokvá a objevují se strupy. Škrábání zhoršuje onemocnění a někdy vede i k infekci.  

Jakmile je diagnóza provedena, léze musí být ošetřeny a pleť se obvykle rychle normalizuje, aniž by se pacient musel nadměrně chránit. Hlavní prioritou při léčbě je obnova ochranné funkce kůže, která je přirozenou bariérou, chránící před vniknutím externích částic namísto odstraňování všech prachových roztočů a pylů, které je stejně téměř nemožné a pro rodiče velmi unavující! Nedávné studie navíc ukázaly, že odstraňování všech potenciálně dráždivých faktorů může dokonce zvýšit riziko ekzému u dětí. Naopak nejlepší je zaměřit se na používání šetrných mycích přípravků a hydratačních tělových krému a použití topických kortikosteroidů.

Dráždivé faktory

Osobní výpověď
Každodenní život s přípravky tělové péče

Ze všeho nejdříve nezaměňujme faktory vedoucí k akutnímu vzplanutí  se základní příčinou atopické dermatitidy: nedostatečnou ochrannou funkcí kožní bariéry.

Faktory, které spouštějí fázi akutního vzplanutí jsou mnohé a nedá se jim preventivně bránit.
Mohou souviset s vnějším prostředím, jídlem nebo dokonce emocemi - ačkoliv to nedokážeme vysvětlit, emoce mohou hrát významnou roli v četnosti a závažnosti napadení ekzémem. U nemluvňat může akutní vzplanutí spouštět také prořezávání zubů nebo ORL onemocnění. Navíc se reakce na dráždivé faktory u jednotlivců liší.

Mezi nejčastější dráždivé faktory patří následující:

 • Prach, prachoví roztoči, pyly, přirozeně přítomné ve vzduchu
 • Mýdla, prací prostředky a čistící prostředky používané v domácnosti
 • Zakouřené prostory, znečištění
 • Horko (+ pot) a velmi suchý vzduch
 • Dráždivé oblečení: vlna, syntetická vlákna, atd.
 • Domácí mazlíčci
 • Emoční vypětí, stres
 • Růst (prořezávání) zubů
 • Změny teplot
 • Potravinové alergeny
 • Plavání v moři či bazénu

Přesto je vždy snazší zachytit zánět při prvních příznacích ekzému než se pokoušet eliminovat vlivy faktorů životního prostředí.

"S každým dalším akutním vzplanutím přemýšlíme, jestli naše holčička takhle trpí kvůli tomu, jak ji vychováváme, co jí, co nosí nebo kvůli něčemu jinému. Toto onemocnění je velmi matoucí a není lehké mu porozumět."
Isabelle, matka  3-leté Octavie

Preview : False