0
test Fb connect

INFO ATOPIE

Pravda nebo lež

Atopická dermatitida časem vymizí.

PRAVDA i LEŽ. Atopická dermatitida může trvat jen pár měsíců, ale i několik let, v závislosti na konkrétním případu dítěte. Jen zřídka onemocnění přetrvá i do dospělosti, přesto je úplné vymizení nemoci těžké předvídat.

Atopická dermatitida je nakažlivá.

LEŽ. V žádném případě. Jedná se o geneticky dědičné onemocnění, které rozhodně není nakažlivé.

Vysoušení pokožky po koupeli fénem je dobrý nápad.

LEŽ. Toto v žádném případě nedoporučujeme! Při vysoušení fénem se ničí lipidický film, který chrání pokožku, a zvyšuje se tak suchost pokožky. Navíc může vysoušení fénem způsobit nepříjemné pálení!

Atopický ekzém je konktaktní dermatitida.

LEŽ. Léze vypadají podobně, ale rozdíl je v atopii: můžete mít kontaktní dermatitidu aniž byste trpěli atopií. Nicméně u dětí s atopií je zvýšená pravděpodobnost rozvoje kontaktní dermatitidy.

Ekzém zmizí přibližně okolo 5. roku věku.

PRAVDA. Polovina dětí, které trpí atopickým ekzémem od věku mladšího jednoho roku, je vyléčena ještě před 5. rokem života.

Škrábání musíme předcházet.

PRAVDA. Pouze léčba nám však umožní škrábání předejít, protože zmírňuje svědění a je tedy i východiskem ze začarovaného kruhu atopie: více škrábání = ještě křehčí kožní bariéra a více alergenů a dráždivých látek pronikajících do pokožky. To vede k ještě většímu svědění, dalšímu škrábání, atd.

Atopická dermatitida je psychosomatická choroba nebo choroba, jejíž spouštěcím mechanismem je psychický šok.

LEŽ. Ačkoliv to dosud neumíme vysvětlit, bylo dokázáno, že šok a stres mohou hrát významnou roli v četnosti i závažnosti fází akutních vzplanutí. Samotné onemocnění nicméně vzniká na základě dědičné genetické predispozice.

Určité potraviny mohou ekzém zhoršit.

PRAVDA. Okamžitá reakce a začervenání se mohou objevit kolem úst již během konzumace jídla. Aby byly identifikovány potraviny, které mohou obsahovat potencionální alergeny, je důležitá konzultace s lékařem.

Nejčastěji kladené otázky

Má dítě s ekzémem větší pravděpodobnost k rozvoji astmatu?

Více než dvět třetiny dětí s atopickou dermatitidou trpí respiračními problémy. Astma se vyskytuje nejčastěji v raném stádiu atopického ekzému. Rizikovým faktorem je kouření během těhotenství. Odhadem u minimálně 20 % dětí s atopickou dermatitidou se rozvine astma.

Jak dlouho onemocnění trvá?

V závislosti na každém dítěti, nemoc může trvat mezi pár měsíci až po několik let. Ve výjimečných případech přetrvává až do dospělosti. Nicméně, i u dětí, které onemocní před 1. rokem věku a jsou vyléčeny do svých 5ti let, zůstává kůže vysušená i v následujících letech.

Čím se spouštějí fáze akutního vzplanutí?

Fázi akutního vzplanutí může podnítit několik faktorů: alergeny a prach v okolí, jídlo a někdy i emocionální stav. U dětí může fázi akutního vzplanutí aktivovat růst zubů nebo ORL onemocnění.

Opakující se potíže: bude mít ekzém trvalý dopad na kvalitu kůže?

Obecně ani závažný ekzém nezanechává dlouhodobé následky. Opakované škrábání může nicméně zanechat zjizvení. Pokud jsou ložiska zánětů vystavena slunečnímu záření, mohou se objevit pigmentové skvrny. Z toho důvodu je vhodné používání krémů proti opalování s vysokou tolerancí.

Mohou děti s ekzémem chodit do školky?

Atopická dermatitida není nakažlivá. Není zde tedy důvod, proč se vyhýbat pobytu v kolektivu.

Je atopická dermatitida dědičná?

Ano, ekzém je ve většině případů přenášen geneticky. Rodinné predispozice k alergiím mohou být příčinou atopické dermatitidy u dětí bez ohledu na to, zda nemoc souvisí s dýchacími nebo zažívacími problémy.

Je jídlo příčinou ekzému?

Alergie může být příčinou ekzému zejména u novorozenců. Alergie může být ovšem doprovázena jinými symptomy, jako jsou průjem, zvracení nebo vyrážka.

Jaké jsou možnosti léčby?

Dermatologická léčba probíhá ve dvou fázích: aplikace zvláčňujícího tělového krému na velmi suchou pokožku a krém s kortizony na léčbu zánětlivých lézí. Lékaž může do léčby zahrnout rovněž antihistamika. Prostředí, ve kterém žijeme, by mělo rovněž být přizpůsobeno tak, abychom snížili počet přitěžujících faktorů.

Můžeme zabránit recidivě?

Ano, minimalizováním přitěžujících faktorů a hydratováním kůže speciálním relipidačním krémem během celého roku. Zejména však následováním léčby předepsané dermatologem až do chvíle, kdy nemoc zcela vymizí.

Měli by být pacienti testováni na alergeny?

Lékaři se mohou zdráhat testovat alergii u novorozenců především kvůli jejich nestabilnímu imunitnímu systému. Tento trend se ale s rostoucím počtem lidí trpících alergií postupně mění. V případě, že jsou záněty intenzivní (ekzém po celém těle) a/nebo jsou doprovázeny dalšími symptomy (průjem, kopřivka, otoky, dýchací potíže, atd.), může být testování vhodnou alternativou, obzvlášť abychom zabránili zhoršování zánětů.

Je spouštěčem dermatitidy narušený vztah mezi matkou a dítětem?

V žádném případě by matka neměla cítit vinu za ekzém svého dítěte. Mějte na paměti, že naopak atopická dermatitida je často příčinou narušených vztahů mezi rodiči a dětmi.

Jaké oblečení a prádlo je nejvhodnější pro pokožku se sklonem k atopii?

Abyste snížili podráždění a pocení, dejte přednost oblečení z bavlny před syntetickými materiály a vlnou. Nepoužívejte změkčovače a ujistěte se, že je vaše pračka po každém praní řádně vypláchnuta. V případě potřeby, používejte hypoalergenní prací prášky.

Jsou přírodní krémy vhodnější?

Dejte si pozor na esenciální oleje, které mohou obsahovat alergeny! Nejlepším řešením při léčbě atopické dermatitidy jsou krémy s kortizony a dermokosmetické tělové krémy předepisované dermatology.

Koupel/sprcha, horká/studená voda: jak nejlépe umýt mé dítě a jaké přípravky použít?

Koupel by neměla trvat dlouho (5 - 10 minut) a voda by neměla být příliš horká (maximálně 35°C). Pokud je to možné, dejte přednost sprchování. Používejte jemné nebo extra-hydratační hypoalergenní přípravky, které neobsahují mýdlo ani parfém. Při vysoušení dítě neotírejte, ale usušte ho jemným poklepáváním bavlněnou osuškou.

Jak předcházet škrábání?

Pouze léčba může být účinná v prevenci proti škrábání. Přesto pro zmírnění potřeby škrábání zejména u nemluvňat zajistěte, aby se nesvlékaly.  Chlad je také dobrým způsobem, jak předcházet svědění a dokonce i bolesti. Uchovávejte krémy v chladničce, aby byly při aplikaci vždy osvěžující. Mimo to používejte ventilátor a chladivé krystaly.

Preview : False