#ChranteSvouKuzi

Chraňte pokožku vás a vašich blízkých.
Kontrolujte si znamínka, chraňte se před UV zářením a chovejte se na slunci zodpovědně.

Stáhněte si
metodu ABCDE

Zjistěte vše o rakovině kůže:
osvojte si správné návyky

Riziko vzniku rakoviny kůže je dnes 1/1001. Za rostoucím počtem případů rakoviny kůže stojí především narůstající délka dovolené, honba za ještě slunnějšími destinacemi, zvýšená obliba outdoorových aktivit a umělé opalování v soláriích.

1 La Ligue Contre le Cancer, 22/05/2014 aději ve stínu než na přímém slunci

Fotoprotekce

od Profesora Giuseppe Argenziano, MD, Prezidenta Mezinárodní dermoskopické společnosti

Co je rakovina kůže?

Existují tři typy lézí:

  • Aktinická keratóza a solární keratóza: Tyto velmi běžné léze nejsou rakovinovým onemocněním kůže. Jde o šupinaté plochy, které jsou drsné na dotek a které mají na povrchu pokožky tendenci k recidivě. Objevují se po dlouhé a opakované sluneční expozici. Jsou známkou toho, že pokožka ztratila svou přirozenou schopnost chránit se před sluncem a UV zářením. Některé mohou vést k rozvoji rakoviny kůže.
  • Karcinom: Karcinomy představují 90 % případů rakoviny kůže a jsou způsobeny zejména častou a opakovanou sluneční expozicí během období dospělosti. Včasná detekce znamená, že mohou být vyléčeny, protože rostou pomalu. Karcinomy se obvykle vyskytují na obličeji a jejich pozdní odhalení může vést k nevzhledným jizvám. Je proto důležité vyhledat dermatologa, máte-li nějaké pochybnosti.
  • Melanom: Maligní nádor. Jde o nejnebezpečnější typ rakoviny kůže, protože může ohrozit pacienta na životě. Je důsledkem krátké intenzivní dávky slunečního záření srovnatelné s dávkou, která vyvolává sluneční spálení. Objevuje se ve formě hnědých nebo černých skvrn na zdravé pokožce. V 35 % případů se vyvíjí z již existujících mateřských znamínek. Je-li diagnostikován během prvního vývojového stádia, může být zcela vyléčen. Pokud objevíte podezřelou lézi, je proto zásadní vyhledat co nejdříve dermatologa.

Umělé UV záření: Bezpečná cesta k opálení?

Přirozené opálení je obranný mechanismus proti UVB záření. Solária však využívají bezbolestné a zákeřné UVA záření. Paprsky UVA záření, které poskytují umělé opálení, jsou zodpovědné za předčasné stárnutí pleti a zvyšují riziko rozvoje rakoviny kůže.

Správné návyky pro bezpečnost na slunci

  • Vyhněte se sluneční expozici v době, kdy má slunce velkou intenzitu: 50 až 70 % případů rakoviny kůže souvisí s nadměrnou expozicí UVB a UVA záření.
  • Omezte pobyt dětí na slunci: k 80 % poškození kůže vlivem slunce dochází před 18. rokem života. Poškození pokožky způsobené intenzivní sluneční expozicí v období mezi dětstvím a dospělostí vede k rozvoji rakoviny kůže.
  • Používejte fotoprotekční přípravek s velmi vysokým ochranným faktorem, který pokožku chrání před UVB i UVA zářením. Přípravek aplikujte každé dvě hodiny a noste sluneční brýle a pokrývku hlavy.
  • Pokud na kůži objevíte lézi nebo pozorujete změny mateřského znamínka, poraďte se s dermatologem. Mezi návštěvami u lékaře buďte obezřetní a monitorujte svá znamínka pomocí metody ABCDE!

Čísla:

90%případů rakoviny kůže je léčitelných,
pokud jsou objeveny včas.*
*www.euromelanoma.org/intl/node/25 epidemiological fact sheet
  • Facebook
  • Pin