Těhotné ženy a slunce: riziko vzniku žlutohnědých skvrn v těhotenství
Během těhotenství ženské tělo produkuje více ženského hormonu, což způsobuje zvýšenou tvorbu melaninu. Pokud je v tomto období pokožka vystavena slunci, může na obličeji dojít k hyperpigmentaci. Jedná se právě o onu nechvalně známou těhotenskou masku, neboli chloasma.
Symptomy
Vliv hormonů…
Na začátku čtvrtého měsíce těhotenské žlutohnědé skvrny postihují velkou většinu těhotných žen. Ženské tělo produkuje během těhotenství výrazně vyšší množství ženských hormonů (estrogenů), jež mají vliv také na zvýšenou syntézu melaninu. Tato hyperpigmentace se nejčastěji projevuje jako hnědé nebo našedlé skvrny ve střední části čela, na bradě a v okolí úst. Jde o hnědé pigmentace s nepravidelným tvarem.
Původ
… a slunce
Sluneční expozice významně zvyšuje riziko rozvoje těhotenských skvrn. Míra sluneční expozice během jasného, hezkého dne může způsobit nadprodukci melaninu, což stačí k tomu, aby došlo k chloasmě. V zásadě pak platí, že skvrny zmizí asi šest měsíců po porodu. Riziko recidivy u dalšího těhotenství je však vysoké. Proto je lepší vzniku těhotenských skvrn předejít.
Péče
pro prevenci těhotenských skvrn
Abyste zamezili vzniku těhotenských skvrn, řiďte se jedním pravidlem: svou pleť chraňte každý den, a to i když jste ve městě. Není cílem vyhýbat se slunci, ale spíše na slunci dodržovat určitá pravidla.
- Noste pokrývku hlavy
- Chraňte svou pleť ochranným opalovacím přípravkem
- Přípravek aplikujte každé dvě hodiny
- Jako prevenci večer používejte pleťový krém proti pigmentovým skvrnám
Všechna tato opatření je potřeba dodržovat bez ohledu na denní dobu
Pokud chcete zjistit více informací k tomuto tématu, obraťte se na svého dermatologa.