Vědecky osvětleno

Fyziologie vlasů a pokožky hlavy

Img_Fyziologie vlasů a pokožky hlavy

S povrchem přibližně 600 cm2 je pokožka hlavy ochrannou, fyzickou bariérou, ze které rostou vlasy. Vlasy jsou vysoce odolné, tvořené převážně keratinem. Dospělí mají na hlavě mezi 100 000 až 150 000 vlasovými vlákny.

Pokožka hlavy: fyzická bariéra a tepelný izolant

Pokožka hlavy tvořená z měkkých vaziv, které pokrývají lebku, je souvislá, pružná, odolná vnější vrstva. Je rozdělena na několik dalších vrstev, ta nejblíže k povrchu obsahuje vlasové cibulky, které drží vlasy. Ve skutečnosti má pokožka hlavy stejnou strukturu jako pleť. Má několik funkcí: fyzická bariéra, imunologická obrana, tepelná izolace... Proces buněčné obnovy v pokožce hlavy trvá obvykle 2 týdny. V případě, že se zde vyskytne zánět, může se tento proces urychlit. Proces buněčné obnovy v buňkách pleti trvá ve srovnání s pokožkou hlavy déle: spíše 3 týdny než 2. Mrtvé buňky pleti v pokožce hlavy padají coby malinké, neviditelné šupinky. Nicméně v případě zánětu a nadměrného odlupování se mrtvé buňky hromadí do shluků a stávají se tak viditelnými. Toto jsou lupy.

Vlasy: extrémně odolné

Hlavní funkce vlasů je ochrana hlavy. Vlasy se skládají z části, která je nad pokožkou, vlasový stvol a další část, která leží pod pokožkou, kořínek. Vlasový stvol vyrůstá z povrchu pokožky hlavy, zatímco kořínek je zasazený ve vlasovém folikulu. Vlasový folikul je  "výrobní jednotka" vlasu. Každý den všechny naše vlasové folikuly produkují milión nových keratinocytů. Tyto buňky syntetizují keratin, vláknitý strukturální protein, primární prvek vlasů, díky němuž jsou vlasy extrémně odolné. Uvnitř má vlasový folikul cibulku nazývanou dermální papila, kde se soustřeďuje několik malých krevních cévek naplněných živinami a kyslíkem, nezbytných pro růst vlasů. Nad touto cibulkou je mazová žláza, která produkuje kožní maz. Takže vlasy jsou tak permanentně promazané. Vlasový stvol se skládá ze tří různých částí: medula (dřeň), obklopená kortexem (kůrou), a ta je zabalená v kutikule. Barva se individuálně různí. Dospělý člověk má na hlavě mezi 100 000 až 150 000 vlasy. 


SHRNUTÍ S OBRÁZKY...

  • Facebook
  • Pin

Doporučeno pro vás

Zobrazit všechny články