Přeskočit na:

CHRÁNÍM 
SVOJI POKOŽKU PŘI ONKOLOGICKÉ LÉČBĚ

Onkologická léčba může mít vliv na vaši pokožku, ať už jde o chemoterapii, radioterapii, imunoterapii nebo hormonální léčbu. Možná jste již se svými lékaři diskutovali o možných změnách, které mohou přijít. Přestože se jejich seznam může zdát skličující, buďte si jisti, že nezažijete všechny z nich a některé nežádoucí účinky mohou být velmi mírné

La Roche-Posay rozumí dopadu, který má na vaši pokožku onkologická léčba a vyvinulo řadu produktů na míru, které vaši pokožku vyživí a zvýší váš komfort během léčby.

Níže najdete některé z nejčastějších problémů, které vznikají na pokožce právě jako nežádoucí efekt onkologické léčby a jak je řešit. 

Následující vedlejší účinky se nemusí týkat každého pacienta během onkologické léčby. 

SYNDROM 
RUKA-NOHA

Tento syndrom se může objevit ve dvou formách. Na dlaních a ploskách nohou se objeví zarudnutí a bolestivý otok, vyjimečně i puchýře. Případně může pokožka zesílit, začít žloutnout a následně se loupe. 

Pokud trpíte syndromem ruka-noha, používejte jemné čisticí přípravky, které respektují přirozené pH pokožky, jako je čisticí emulze Lipikar AP+ Syndet, vhodná pro tu nejcitlivější pokožku. Udržujte pečlivou hygienu nohou, umývejte si je ráno a večer a jemně osušte. Na postižená místa aplikujte hydratační balzám a vyzkoušejte produkty určené pro podrážděnou a oslabenou pokožku.
Vyhněte se jakýmkoli činnostem, které mohou způsobit tření nebo opakovaný tlak na kůži, nestůjte po dlouhou dobu na nohou a nechoďte na dlouhé procházky. Noste pohodlnou obuv, ideálně otevřenou bez vysokých podpatků, s podrážkou, která tlumí nárazy a bavlněné nebo hedvábné ponožky. Osvěžujte si pravidelně ruce a nohy pomocí ledových nebo studených obkladů (např. vlhký ručník), po dobu 15 až 20 minut.

XERÓZA,
PRURITUS

Radioterapie, chemoterapie, cílená i hormonální léčba, to vše může způsobit xerózu - suchou kůži s olupováním, často se svěděním. Vaše pokožka může být velmi napjatá s nutkáním ke škrábání. Suchá a svědivá kůže jsou dvě z nejčastějších dermatologických obtíží, tento stav se však může pohybovat od mírného podráždění až po závažnější případy.

Abyste minimalizovali podráždění pokožky, snažte se nosit bavlněné oblečení. Vyhněte se vlněnému oblečení, mikrovláknu nebo syntetickému oblečení, které neumožňuje vaší pokožce dýchat. Vyvarujte se také dráždivých látek, které způsobují svědění, např. mýdla, prací prostředky, chemické produkty nebo abrazivní látky. Snažte se neoblékat příliš teple, protože teplo a pocení spouští svědění.
V tomto období by bylo ideální pořídit si produkty péče o pleť bez alkoholu a parfemace. S deodoranty buďte opatrní a oslabenou pokožku neholte ani nepoužívejte depilační krém. Vždy používejte fotoprotekci minimálně SPF 50. Ozařovaná oblast pokožky bude velmi zranitelná vůči spálení a bude muset být chráněna po celý život.

ŘEŠENÍ, KTERÁ VÁM ZMĚNÍ ŽIVOT
V OCHRANĚ VAŠÍ POKOŽKY

NÁŠ ZÁVAZEK
VÁM

Od roku 1975 je posláním La Roche-Posay podporovat ty, kteří trpí citlivou nebo oslabenou pokožkou ke zlepšení jejich každodenního pohodlí a kvality života.