STARÁM SE 
O SVOJE JIZVY

Po onkologické léčbě vám mohou na obličeji nebo těle zůstat jizvy, které mohou být každodenní nezvanou připomínkou vašeho boje s rakovinou. V La Roche-Posay chápeme, že jizvy mohou mít skutečné dopady na kvalitu vašeho života z estetického, psychologického, sociálního a profesionálního pohledu.

NÁZOR 
EXPERTA

Je velmi důležité pečovat o svou jizvu pomocí masírování a fyzioterapie, aby se předešlo špatnému hojení a zlepšila se pohyblivost, pohodlí a estetika.

Jean-Marc Oviève Fyzioterapeut, prezident College of Masso-physiotherapy

VĚDĚLI JSTE,
ŽE...

lrp-oncology-2021-sitecore-during-during_scars-did_you_know_banner

JIZVY SE MOHOU HOJIT
12 AŽ 18 MĚSÍCŮ

Zdroj: www.college-mk.org/wp-content/uploads/2018/07/recommandations-CMK-automassage-2018-07.pdf

BENEFITUJI
Z PRAVIDELNÉHO MASÍROVÁNÍ

Masáž může zvýšit pružnost a elasticitu vaší jizvy, zlepšit hydrataci a kvalitu pokožky a snížit bolest a svědění.

Kromě pravidelného čištění oblasti jizvy mycím gelem nebo čisticí emulzí bez obsahu mýdla doporučují chirurgové a fyzioterapeuti masírovat léze dvakrát denně - jakmile je jizva suchá, čistá a dobře uzavřená a jsou odstraněny stehy nebo sponky. Upozorňujeme, že je velmi důležité začít s masírováním až když je jizva uzavřena.

Před provedením masážní techniky, kterou vám doporučil lékař nebo fyzioterapeut, doporučujeme místo namazat regeneračním balzámem.

UPOZORNĚNÍ

Existuje mnoho různých typů jizev s různou závažností, proto je nezbytné před provedením jakékoli masáže dostat souhlas lékaře, aby nedošlo ke zhoršení stávajícího stavu jizvy.
Neváhejte se proto poradit se svým lékařem, zdravotní sestrou, fyzioterapeutem nebo dermatologem, kteří vám mohou ukázat správné techniky masáže.

MASÁŽ VAŠÍ JIZVY
JAK NAMASÍROVAT VLASTNÍ JIZVU

Začněme s masáží.
Začněme s masáží.
PROVÁDĚJTE KRUHOVÉ POHYBY. Začněte položením ruky a krouživými pohyby, MASÍRUJTE HORIZONTÁLNĚ ZPRAVA DOLEVA. Poté posuňte ruku vodorovně. Pokud jizva nebolí, můžete stisknout trochu silněji. Snažte se neklouzat rukou po pokožce. Pokoušejte se pokožku zvednout.
MASÍRUJTE SVISLE NAHORU A DOLŮ. Udělejte totéž odshora dolů. Pokud je místo bolestivé, můžete strčit ruku pod. I tak se bude vaše jizva pohybovat.
STISKNĚTE STRANY A ZVEDNĚTE JIZVU. Poté vezměte jizvu mezi prsty a přitiskněte obě strany k sobě.
POUŽÍVEJTE ZKLIDŇUJÍCÍ REPARAČNÍ BALZÁM. K masáži jizvy můžete použít CICAPLAST BAUME B5, který vám pomůže po jizvě správně klouzat.
STISKNĚTE STRANY A ROLUJTE JIZVU. Stisknete tedy obě strany jizvy k sobě. Poté hnětete a válejte. Nejlepší je masírovat jizvu dvakrát denně po dobu alespoň 10 minut.
Kromě masírování ji několikrát denně hydratujte, aby se jizva rychleji hojila, zlepšil se její vzhled a byla pružnější.
LA ROCHE-POSAY LABORATOIRE DERMATOLOGIQUE

MASKUJI
SVOJE JIZVY

Skvělý nápad je pohrát si s make-upem, aby byly vaše jizvy méně nápadné. Může to zlepšit vaše sebevědomí a budete se znovu cítit jako své staré já. Ale buďte opatrní. Spíše než usilovat o dokonalost použijte make-up k mírnému zamaskování, protože silná vrstva make-upu na vaši jizvu pouze upozorní.

Jizvy dosahují zralosti kolem 18 měsíců, proto pravidelně kontrolujte odstín vašich korekčních produktů, pro potvrzení, že stále odrážejí tón vaší pleti. Vzhled vaší jizvy se bude neustále měnit rok a půl, než se nakonec stabilizuje. Vystouplé nebo zvětšené jizvy se hůř skrývají, ale stále je lze do určité míry zakrýt za použití správných korekčních produktů.

PROFESIONÁLNÍ TIPY, JAK SKRÝT JIZVY
PRO PŘIROZENÝ VZHLED

Pojďme se podívat, jak jizvu zakrýt make-upem od La Roche-Posay.
Pro nanášení make-upu na jizvu musí být uzavřená, nemokvající, nestrupovitá a nepatologická.
Nejprve se poraďte s lékařem.
Nejdříve nastříkejte na pokožku termální vodu a poté aplikujte Cicaplast Baume B5.
Aplikujte na jizvy mladší 18 měsíců fotoprotekci, např. Anthelios, abyste snížili riziko hyperpigmentace.

Vyberte si korekční make-up, který bude odpovídat odstínu něco mezi zdravou pokožkou a jizvou. Nanášejte houbičkou nebo štětcem v kolmých liniích. Dále nanášejte make-up od středu jizvy směrem ven, poté zakryjte střed jizvy.

Nakonec naneste přes make-up na jizvách na obličeji, krku a dekoltu minerální pudr pro zmatňující efekt. Na jizvy na těle nastříkejte termální vodu.

Obrázky před a po,
Podpora onkologických pacientů od La Roche-Posay

NÁŠ ZÁVAZEK
VÁM

Od roku 1975 je posláním La Roche-Posay podporovat ty, kteří trpí citlivou nebo oslabenou pokožkou ke zlepšení jejich každodenního pohodlí a kvality života.