Má citlivá pleť
Img_Má citlivá pleť

Den v životě vašeho mikrobiomu

Img_Den v   životě vašeho mikrobiomu

Ahoj, vítejte na celosvětově prvním blogu bakterií! Kdo jsme? Jsme mikroorganismy, které žijí na vaší pokožce. V podstatě takový bakteriální ekosystém, chcete-li. A je nás desetkrát víc než buněk ve vašem těle! Rádi si necháváme říkat mikrobiom, tím totiž obsáhnete všech 500 druhů bakterií z naší komunity. Naše filozofie? Začlenit se. Jsme pro různorodost, protože čím víc bude naše mikrobiální komunita "multi-kulturní", tím lépe se můžeme postarat o našeho hlavního partnera - o kůži.

6:58 Dobré ráno!

Náš člověk se právě probudil nepříjemným zazvoněním budíku nastaveném na iPhonu. My už jsme ale vzhůru celé hodiny a pracujeme s naším hlavním partnerem, kůží. Je to win-win situace. Vezměte si třeba právě tuhle chvíli. Všichni jsme pěkně v teploučké posteli, pleť je přirozeně hydratovaná a je jí s lehce kyselým pH pohodlně. Za tuhle vaši pohostinnost regulujeme imunitní systém, aby vaše pokožka nebyla nijak zanícená nebo reaktivní.

7:15 Čas na sprchu… Trable v ráji

Špínu nemáme rádi o nic víc než lidé. Ale upřímně…  Přejeme si, aby k nám při sprchování byla trochu jemnější! Alkalické mýdlo narušuje pH naší komfortní zóny a zbavuje nás vrstvy lipidů. Jakmile začne napěňovat mýdlo, všichni se schováme do trhlinek, abychom tu bouři přečkali. :( Co bychom dali za krémový sprchový produkt šetrný k pokožce a bakteriím!

7:20 Péče po sprchování... Ahhh…

Ještě, že náš člověk aspoň ví, jak nás rozmazlovat, když to nejvíce potřebujeme. Pár stříknutí prebiotickou termální vodou nám dodá živiny a stopové prvky, které pro tenhle den potřebujeme. A pořádná vrstva hydratačního krému nám poskytne nezbytnou hydrataci.

7:45 Zdravá snídaně

Co to slyšíme? Jupí! To musí být sousedé v žaludku našeho člověka. Po snídani bohaté na vlákninu nejspíš vypila i probiotický jogurtový nápoj, který si teď hledá cestu do svého nového domova. Je totiž plný prospěšných bakterií, jako jsme my, jen tyhle prostě žijí ve střevech. Rádi o ni pečujeme... Zvenku i zevnitř!

8:30 Přes město do práce

Život ve městě někdy připomíná pohyb po minovém poli. Nejhorší je pro nás bakterie znečištěné ovzduší. Znečištěný vzduch nás dusí a na pokožce způsobuje mikrozáněty, ta je pak sušší a méně pohostinná.

13:00 Oběd

Naši bratranci ve střevech se díky obědu sestávajícího ze superpotravin, do něhož se náš člověk pustil, mají přímo skvěle. Co se týče nás, jsme spokojené už o něco méně. Klimatizace v téhle restauraci nám vysušuje náš domov. Bylo by příliš troufalé, kdybychom požádali o nastříkání termální vodou a trochu hydratačního krému?

16:30 Sahá pro něco do kabelky…

Ajaj… Vypadá to, že něco hledá… A je to náš úhlavní nepřítel… antibakteriální gel na ruce! Ten je ještě horší než alkalická mýdla, zabíjí nás ve velkém a pokožka je po něm pak odhalená a suchá. Právě teď mají prostor naši nepřátelé jako třeba zlatý stafylokok, který způsobuje zánět. V některých situacích si ruce samozřejmě vydezinfikovat musíte (třeba v nemocnici), ale pokuste se prosím dezinfekční přípravky nezařazovat do své každodenní rutiny!

17:30 Odpolední kvap

Její pracovní den už možná skončil, ale pořád toho před sebou má ještě dost. Utíkat pro děti do školy, nakoupit, připravit rodině zdravou večeři, pomoct dětem s úkoly… Její hladina stresu narůstá. Ještě, že u sebe má strážného anděla, který jí pomůže. Pasažéři v jejím žaludku jsou v kontaktu s nervovým systémem a zabrání tomu, aby se stres vymkl kontrole. Co se nás, co jsme na kůži, týče - my si pohlídáme píchání a svědění, které by se mohlo vlivem stresu objevit.

23:00 Náš den se chýlí ke konci

Po dlouhém dni, kdy jsme při ochraně kůže čelili všem možným nástrahám okolního prostředí, nutně potřebujeme odpočinek a zasloužený relax. Náš člověk nám naštěstí právě teď dopřál trochu prebiotické vody a tolik potřebný hydratační krém. Čas na rychlé zdřímnutí, a pak zase zpět do práce! A pamatujte si - pečujte o svůj mikrobiom, zcela jistě se vám za to odvděčí. Zajistí vám ochrannou bariéru před agresory, odrazí zlé bakterie a dohlédne na regulaci imunity...

  • Facebook
  • Pin