Má citlivá pleť
Img_Má citlivá pleť

Proč bychom měli pečovat o kožní mikrobiom?

Img_Proč   bychom měli pečovat o kožní mikrobiom?

Kůže a kožní mikrobiom jsou skvělým příkladem vzájemně prospěšného či symbiotického vztahu. Kůže poskytuje bakteriím, houbám a archebakteriím - tedy celému svému mikrobiomu - vše, co potřebují k přežití: teplo, vlhkost, zdroj uhlíku a dusíku, minerály a stopové prvky. Mikrobiom je na oplátku v nepřetržitém kontaktu s pokožkou a pomáhá jí udržet si optimální zdraví.

Co pro mě mikrobiom dělá?

Podílí se na obranné či bariérní funkci kůže - jde o vrstvu lipidů a samozřejmě také bakterií, které zabraňují alergenům a dráždivým složkám pronikat do kůže a způsobovat zánětlivé reakce. Mikrobiom eliminuje škodlivé mikroorganismy (patogeny) a pomáhá předcházet infekcím, například vyrážkám způsobeným houbou Candida či impetigu, které vyvolává bakterie S. Aureus. Mikrobiom reguluje imunitní systém pokožky, kontroluje zánět a předchází nepřiměřeným reakcím. Je tedy klíčovým hráčem v péči o citlivou, reaktivní nebo alergickou pokožku.

Vyvážený mikrobiom: Vlastní protizánětlivý prostředek přírody

Kůže má podobně jako střeva svůj vlastní ekosystém komensálních či přátelských bakterií. Tyto bakterie nám každý den ukazují svou prospěšnost: jednou z nejzajímavějších částí výzkumu je "vzájemný rozhovor" mezi mikroorganismy na kůži a imunitním systémem. Imunitní buňky jsou schopny rozlišovat mezi přátelským bakteriálním osídlením a bakteriemi, které mohou potenciálně způsobit nemoc, a to díky šikovným senzorům, jimž říkáme Toll-like receptory. Pokud jsou buňky vystaveny přátelským bakteriím, vysílají "mírové" signály ve formě protizánětlivých molekul jako interleukin 10, díky nimž je pokožka v klidu a pohodě - a to znamená žádné pnutí, svědění, píchání a pálení...!

Váš mikrobiom: křehký ekosystém, často narušený moderním způsobem života

Stále více důkazů poukazuje na to, že spousta potíží s pletí (dokonce i závažná zánětlivá onemocnění jako ekzém či psoriáza) mohou být spojeny s nerovnováhou delikátního ekosystému na povrchu vaší kůže. Důvod? Mikrobiom je velmi zranitelný. Populace mikroorganismů žijících na povrchu pokožky jsou napadány různými stresory moderního života - UV záření, stres, antiseptická  mýdla... Výsledek: různorodost bakteriálních druhů na pokožce začíná kolísat, což má pro pokožku tyto následky: Deregulace imunity Porušená fyzikální ochranná bariéra Větší množství patogenních druhů

Jak můžu pečovat o svůj mikrobiom?

Všeobecně dnes platí, že je dobré střevní flóru podpořit jogurty a jinými prebiotickými a probiotickými složkami. Stejným směrem se momentálně ubírá také péče o pleť. Moderní přístupy k péči o pleť jsou především o tom, jak se starat o mikroskopické společníky, kteří jsou pro zdraví pokožky zásadní. Klikněte ZDE a zjistěte více o tom, jak kultivovat mikrobiom. Klikněte ZDE a zjistěte, jak může prebiotická termální voda obnovit váš mikrobiom Vaši prebiotičtí hrdinové v kosmetice

1 Schommer NN, Gallo RL. Structure and function of the human skin microbiome. Trends Microbiol. 2013;21(12):660-8.  2 Grice EA, Segre JA. The human microbiome: our second genome. Annu Rev Genomics Hum Genet. 2012;13:151-70.