Má citlivá pleť
Img_Má citlivá pleť

Věděli jste, že má vaše pokožka dvě ochranné bariéry?

Img_Věděli   jste, že má vaše pokožka dvě ochranné bariéry?

Epidemie citlivé pleti

Stále rostoucí počet lidí má dnes pocit, jako by byla jejich pokožka bezbranná.
Pro 62 % žen se v dnešní době jejich pleť, která je intolerantní snad vůči všemu, stala oficiálně citlivou. Jádro problému? Ztráta nikoliv jednoho, ale dvou obranných silových linií na povrchu pokožky.

#bezfiltru… Rizika nadměrné expozice

Když pokožka postrádá funkční kožní bariéru, částečky z okolního prostředí jako znečištění a další agresoři mohou snadněji proniknout do pokožky a způsobit její podráždění. Tím se odstartují nepříjemné symptomy, jež bývají s citlivou pletí často spojovány: píchání, svědění, začervenání...

1. kožní bariéra: Lipidy jsou nejlepším přítelem ženy

Vlastní obranný systém kůže začíná mastnou vrstvou, které říkáme hydrolipidický film. Kůže produkuje matrix esenciálních lipidů obklopujících odumřelé buňky, ty se vyskytují na povrchu pokožky a říkáme jim korneocyty. Korneocyty jsou také fyzikální bariérou proti potenciálně dráždivým složkám. Tento hydrolipidický film rovněž pomáhá uzavírat vlhkost v pleti a přispívá k pohostinějšímu prostředí pro přátelské bakterie na povrchu pleti...

2. bariéra: Vlastní živoucí ekosystém pokožky

Dermatologický výzkum odhaluje ochrannou povahu kožního mikrobiomu, který je tvořen miliardami bakterií žijících v kůži a na kůži. Zdraví a komfort kůže velkou měrou závisí právě na těchto přátelských mikroorganismech, jež pomáhají regulovat vnitřní procesy v kůži a přispívají k jejímu menšímu podráždění.

Jak tedy můžu své 2 kožní bariéry posílit?

Péče o dvojitou kožní bariéru si žádá speciální prebiotickou dermokosmetiku.

Pro obnovu hydrolipidického filmu: hledejte přípravky kombinující zvláčňující, zvlhčující a okluzivní aktivní látky. Prvotřídní aktivní složkou je ceramid 3, který nahrazuje lipidy přirozeně utvářející fyzikální kožní bariéru. Pro obnovu mikrobiomu: sáhněte po prebiotických ingrediencích nové generace, jako je termální voda z La Roche-Posay. Obsahuje velké množství stopových prvků, které přispívají k množení a rozvoji 500 druhů bakterií vyskytujících se na zdravé pokožce.

Tradiční "jednoduché" hydratační krémy jsou dnes už trochu retro. Pro dlouhodobou úlevu od symptomů spojených s citlivostí pleti a pro obnovu komfortu pleti by moderní hydratační přípravek měl působit na obě bariéry - na vzácné lipidy i na křehký mikrobiom.

1 Willis CM, Shaw S, de La Charrière O, et al Sensitive skin: an epidemiological study Br J Dermatol 2001;145:258-63.