Má citlivá pleť
Img_Má citlivá pleť

Biologické hodiny citlivé pleti

Img_Biologické hodiny citlivé pleti

Může to působit překvapivě, ale citlivá pleť není typ pleti v pravém slova smyslu. Citlivost může postihnout jakýkoli typ pleti - od mastné pleti se sklonem k akné u teenagerů až po suchou, zralou pleť. Jednu věc však mají všechny druhy citlivé pleti společnou, a to nepřiměřenou reakci na neškodné podněty z okolního prostředí či složky v přípravcích péče o pleť.


Citlivá pleť je unikátní tím, jak se vyvíjí v čase: v průběhu jedné hodiny, jednoho dne, roku nebo během života… Hormonální faktory a faktory prostředí mohou zcela změnit vzhled citlivé pleti.

Den ze života citlivé pleti

Kůže má biologicky naprogramován 24hodinový neboli cirkadiánní rytmus, který může mít vliv na její citlivost. Nižší hladina protizánětlivého hormonu kortizolu v kombinaci s náporem mediátoru histaminu, který vyvolává svědění, může během noci zvýšit citlivost pokožky. Výsledek? Nepříjemné probuzení a pocity pálení, svědění a pnutí.To je ale jen polovina příběhu. Pravdou je, že i když je naše pleť z části ovlivňována předprogramovanými fyziologickými mechanismy, každodenní rutina péče může být stejně důležitá.Než vyjdete ven na ulici vstříc znečištěnému vzduchu, začínáte svůj den dlouhou horkou sprchou. Po cestě do klimatizované kanceláře si dáte jedno americano. Na oběd vyrazíte na zahrádku s kamarádkou, kde si dopřejete kořeněné jídlo. Pak vás čeká hektický odpolední program a schůzky. Po práci se zastavíte rychle si zacvičit ve fitku a už míříte s kamarádkami do oblíbeného baru na koktejl... Zní vám to povědomě?Pravdou je, že kterákoli chvíle z tohoto dne - změny teplot a vlhkosti, znečištění, kofein, kořeněné jídlo, slunce, stres, cvičení, alkohol - může u citlivé pleti zvýšit diskomfort.
Citlivá pleť v průběhu ročních období

Citlivá pleť miluje stabilitu a nesnáší změny. Jaro a podzim bývají nejobávanějšími ročními obdobími, protože počasí během těchto měsíců dokáže být nepředvídatelné. Pleť s křehkou kožní bariérou a hypersenzitivními nervovými zakončeními nemá čas přizpůsobit se rychle se měnícím teplotám a míře vlhkosti, což následně vede ke zvýšené citlivosti.Každé roční období s sebou navíc přináší zvýšený výskyt pylu různých druhů rostlin. Na jaře převládají pyly ze stromů, zatímco během léta se setkáváme spíše s pylem z travin a na podzim pak s rostlinnými pyly. Každá pylová vlna může na pokožce potenciálně spustit alergické projevy. Mnoho lidí se tak v průběhu roku setkává se vzestupem a následným poklesem citlivosti pleti.

Citlivá pleť napříč generacemi

Společně s cirkadiánními rytmy a měnícím se ročním obdobím mohou úroveň citlivosti pleti výrazně ovlivnit i dlouhodobější fyziologické změny.

    - Pleť miminek: pleť miminek s kožní bariérou, která ještě není plně vyvinuta, má velký sklon k začervenání a podráždění. V případě kosmetiky platí - méně je vždy lépe.
    Pleť teenagerů: teenageři ve snaze udržet svou mastnou aknózní pleť pod kontrolou často používají nešetrné přípravky čistění a abrazivní peelingy. Pleť však zbavují přirozené ochrany, čímž se pak stává hypersenzitivní.
    Těhotenství a menopauza: hormonální výkyvy ovlivňují produkci kožního mazu, což může vést k oslabení funkce kožní bariéry. Tytéž hormony také ovlivňují žilní síť v kůži, což může mít za následek zhoršení návalů a začervenání. 
    Stárnoucí pleť: s přibývajícími léty v pleti dochází k charakteristickým změnám. Aktivita žláz s vnitřní sekrecí klesá, dermis a epidermis se ztenčují. Stárnoucí pleť je často dehydratovaná, vyznačuje se špatnou ochrannou bariérou, a obzvláště citlivě tak reaguje na vnější podráždění.

Jak pleť opět zklidnit

Citlivá pleť se neustále mění, ovlivňuje ji bezpočet vnitřních a vnějších faktorů. Aby si zachovala svou rovnováhu a postupně došlo také ke snížení její citlivosti, nabízejí se odborná dermokosmetická řešení.