AKNÉ

Akné neboli „acne vulgaris“ je kožní onemocnění, při kterém kožní mazové žlázy produkují nadměrné množství kožního mazu. Následně dochází k ucpávání pórů nahromaděným mazem a odumřelými buňkami. V některých případech tento proces, jehož výsledkem jsou černé a bílé tečky na obličeji, končí. Hovoříme o tzv. „retenční formě akné“. U těžších případů se v nahromaděném mazu množí bakterie, které způsobují zánět. Na povrchu pleti pak vznikají pupínky, tzv. pustuly. Hlouběji v pleti se pak mohou objevit také tvrdé, bolestivé léze – noduly a cysty. Tento typ se nazývá „zánětlivé akné“.

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVĚDI

1 quote-marks

Co způsobuje akné?

Akné způsobuje nerovnováha tzv. androgenů, hormonů způsobujících nadměrnou produkci kožního mazu. Stejné hormony způsobují nadměrnou tvorbu kožních buněk v okolí pórů. Následně dochází k ucpávání pórů směsí těchto kožních buněk a mazu, vzniká živná půda pro bakterie způsobující akné. Výsledkem je vznik pupínků, na pleti se objevují červené tečky, pustuly či hluboké a bolestivé cysty.


Dozvědět se více

BYLY PRO VÁS TYTO INFORMACE UŽITEČNÉ?

1 quote-marks

Pomáhá antikoncepce proti akné?

Akné primárně způsobují hormony. U žen lze obnovit hormonální rovnováhu, a tím také zlepšit stav pleti, pomocí perorální antikoncepce. Tato léčba není vhodná pro každého. Poraďte se proto se svým ošetřujícím lékařem.


Dozvědět se více

BYLY PRO VÁS TYTO INFORMACE UŽITEČNÉ?

1 quote-marks

Jak se mohu zbavit jizev po akné?

Léčba jizviček po akné je velmi obtížná. Pomoci mohou některé dermatologické zákroky: mikrodermabraze, chemický peeling, laser a mezoterapie. U osob s nedokonalostmi pleti lze vzniku jizviček po akné zabránit i vhodnou medikací, a to užíváním antibiotik či isotretinoinu. Informujte se také u lékárníka o přípravcích každodenní péče z řady EFFACLAR.


Dozvědět se více

BYLY PRO VÁS TYTO INFORMACE UŽITEČNÉ?

1 quote-marks

Jak se zbavit akné?

Mírné akné lze řešit pomocí správných dermokosmetických přípravků. Pleť dvakrát denně jemně vyčistěte, použijte micelární vodu nebo čisticí gel. Na pleť aplikujte přípravky s obsahem aktivních ingrediencí jako kyselina salicylová, Niacinamid a Pirocton Olamin. Pokud tato opatření nejsou dostatečná, poraďte se se svým dermatologem a informujte se o léčbě s využitím retinoidů, antibiotik a isotretinoinu.


Dozvědět se více

BYLY PRO VÁS TYTO INFORMACE UŽITEČNÉ?

PRAVDA
NEBO MÝTUS

ČOKOLÁDA JE PRO PL
SE SKLONEM K AKNÉ ŠKODLIVÁ.

MÝTUS

Spolehlivé důkazy o tom, že by měla čokoláda vliv na akné, nejsou k dispozici. Každý je ale jiný, takže u některých osob by ke zhoršení akné vést mohla. Hořká čokoláda ve skutečnosti obsahuje vysoké množství antioxidantů, které jsou pro pleť prospěšné.
DOZVĚDĚT SE VÍCE

TUČNÁ STRAVA
SE ROVNÁ MASTNÁ POKOŽKA.

MÝTUS

Běžným mýtem o akné je to, že konzumace tučných jídel vede ke zvýšení tvorby kožního mazu v pórech. Mezi těmito dvěma jevy ve skutečnosti neexistuje žádná spojitost. Ovšem strava bohatá na nasycené mastné kyseliny může podporovat vznik mikrozánětů ve všech orgánech lidského těla, tedy i v pokožce. Stručně řečeno, slanina a hranolky akné nezpůsobí, ale pro celkové zdraví je rozhodně lepší volit střídmost.
DOZVĚDĚT SE VÍCE

CUKR MŮŽE
AKNÉ ZHORŠOVAT.

PRAVDA

Nedávné studie ukázaly, že potraviny s vysokým glykemickým indexem, které způsobují zvýšení hladiny krevního cukru, mohou také zhoršovat akné. Víme, že se to snáze řekne, než udělá, ale pro podporu zdraví pokožky je dobré se vyvarovat sladkostí, sladkých nápojů a potravin z bílé mouky. Vhodné je konzumovat potraviny s vlákninou, např. celozrnné výrobky a luštěniny.
DOZVĚDĚT SE VÍCE

VYMAČKÁVÁNÍM PUPÍNKŮ
SI NEPOMŮŽETE, BA NAOPAK.

PRAVDA

I když se může zdát vymáčknutí pupínku jako rychlé řešení, ve finále to stav pokožky se sklonem k akné spíše zhorší, protože může dojít k poškození infikovaného folikulu a k rozvoji zánětu. Prsty si do ranky navíc můžete zanést další infekci.Mačkání akné je zlozvyk a každého zlozvyku je nejlepší se zbavit!
DOZVĚDĚT SE VÍCE

PŘÍČINY
AKNÉ

Primární příčina je hormonální: Pohlavní orgány (u mužů varlata a u žen vaječníky) produkují hormony androgeny, které způsobují nadměrnou produkci mazu v mazových žlázách a následné ucpávání pórů. K akné však přispívají také další faktory, mezi které patří UV záření, znečištěné ovzduší, strava a stres. Hormonální akné jako důsledek hormonální nerovnováhy se objevuje nejčastěji u teenagerů v pubertě, postihuje však také stále vyšší počet dospělých, zejména ženy během menstruačního cyklu.

JAK PEČOVAT
O PLEŤ SE SKLONEM K AKNÉ

Nedokonalosti pleti lze řešit léky na akné na předpis. Jakmile pupínky zesvětlají, může pomoci speciální, volně prodejná dermokosmetika, nebo kombinace obojího. Pokud akné narušuje vaše sebevědomí, není řešením tiše trpět, ale je důležité zkusit něco podniknout. Správným lékařem doporučením a vhodně zvolenou péčí lze pleť postupně vyčistit a dosáhnout dlouhodobého svěžího vzhledu.

V této části se dozvíte vše o příčinách a symptomech mastné a aknózní pleti, získáte informace o správné péči a doporučení nejvhodnějších produktů. Potáhněte nahoru a zobrazí se vám články o pleti dospělých i teenagerů se sklonem k akné a rady odborníků, jak nedostatky zakrýt jemným make-upem.

AKNÉ OVLIVŇUJE
SEBEVĚDOMÍ

Objevte novinku z řady EFFACLAR

KAŽDÁ KŮŽE
MÁ SVŮJ PŘÍBĚH

La Roche-Posay-dermatologická péče pro lepší život

NÁŠ ZÁVAZEK
BEZPEČNOSTI

Bezpečnostní normy, které předčí mezinárodní právní předpisy pro kosmetiku.

100 % PŘÍPRAVKŮ
TESTOVÁNO NA ALERGIE

Zobrazit více
Jeden předpoklad = nulová alergická reakce
Odhalíme-li i jeden jediný případ alergie, vracíme se do laboratoře a upravujeme složení produktu.

JEN TO NEZBYTNÉ
A VE SPRÁVNÉ DÁVCE

Zobrazit více
Naše produkty byly vytvořeny ve spolupráci s dermatology a toxikology. Obsahují pouze nezbytné ingredience, a to vždy ve správné aktivní dávce.
laroche posay závazek k bezpečnosti citlivá pleť modelka miminko

TESTOVÁNO
NA VELMI CITLIVÉ PLETI

Zobrazit více
Tolerance našich přípravků je ověřována na té nejcitlivější pleti: reaktivní, alergické, se sklony k akné, atopické, poškozené nebo oslabené léčbou rakoviny.

OCHRANA FORMULE
V ČASE

Zobrazit více
Volíme jen ty nejvíce bezpečné ochranné obaly a nejnutnější konzervační látky pro zajištění nejvyšší tolerance a dlouhodobé účinnosti.

VÁŽENÍ
ČTENÁŘI

Zde uvedené informace jsou určeny pouze k obecně vzdělávacím účelům a neměly by v žádném případě nahrazovat odborné lékařské poradenství. V otázkách zdraví je nutné vždy vyhledat radu kvalifikovaného zdravotnického experta.