#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocí youtuberů a dermatologa

Získejte odborné tipy

Vedlejší účinky léčby akné

v_article-side_effects.jpg

Pálení, začervenání, šupinky na kůži nebo dokonce i krvácení z nosu… Někdy se léčba může zdát horší než samotné onemocnění. Abyste si zachovali vaši pleť i zdravý rozum, seznámíme vás s top léčebnými postupy používanými při řešení akné a s jejich vedlejšími účinky. Dáme vám také pár tipů, jak tyto vedlejší účinky zmírnit.

Jak pečovat o aknózní pleť: top léčebné přípravky a jejich vedlejší účinky

1

Topické péče: přípravky s obsahem benzoylperoxidu nebo retinoidů


Základy: topické péče jsou krémy (buď volně prodejné nebo na předpis), které nanášíte na pleť. Jsou také hlavními spojenci, kteří vám pomohou zbavit se pupínků. Benzoylperoxid hubí P. Acnes (bakterii zodpovědnou za vznik pupínků), zmírňuje začervenání a odstraňuje odumřelé buňky. Retinoidy jsou skupinou derivátů vitaminu A s vynikajícími výsledky při léčbě akné. Pomáhají zbavit povrch pleti buněk, jež ucpávají póry.


Špatné zprávy: po těchto krémech může být pleť zarudlá, podrážděná a můžete mít pocit, že je o číslo menší. Na jejím povrchu se objevují viditelné šupinky. Můžete také pociťovat píchání a pocity pálení.


Co dělat: nepanikařte, pokud se oloupete. Vaše pleť by si na léčbu měla zvyknout. Pokud je to pro vás i tak těžké vydržet, zkuste zvolit formuli s nižší koncentrací, nařeďte ji nemastným hydratačním přípravkem, nebo vynechejte některé aplikace.

2

Antibiotická léčba


Základy: pokud samotná topická léčba nestačí, lékaři kromě topických přípravků předepisují orální antibiotika, která zabrání množení bakterií odpovědných za vznik akné.


Špatné zprávy: léky podávané perorálně jako doxycyklin způsobují to, že je pleť velmi citlivá na slunce. To znamená, že i vlivem mírné sluneční expozice můžete vypadat jako spařený humr! Další problém antibiotik je, že si na ně bakterie časem mohou vypěstovat rezistenci, a léčba tak bude méně účinná.


Co dělat: ujistěte se, že pleť během dne chráníte vhodným přípravkem s vysokým SPF* faktorem. Sáhněte po lehké, nemastné a nekomedogenní formuli. Váš lékař bude hlídat délku antibiotické léčby, aby zamezil rezistenci na antibiotika.

3

Léčba těžké formy akné s molekulou isotretinoinu


Základy: isotretinoin je nejsilnějším dostupným lékem proti akné. Tento lék je dostupný pouze na předpis, vysušuje hlavní zdroj akné – nadbytek mazu – aby ve velkém množství případů trvale zastavil vznik pupínků.


Špatné zprávy: s velkým účinkem přichází také velká zodpovědnost! Toto řešení je poslední možností a pacienti potřebují pravidelné krevní testy, aby byla sledována reakce jejich těla na léčbu. Mezi vedlejší účinky patří vysušování kůže a rtů nebo okolí nosu, což vede ke vzniku šupinek, pnutí nebo dokonce krvácení z nosu. K tomu všemu se přidává také fotosenzitivita, což znamená, že je pleť citlivá na slunce.


Co dělat: pokud užíváte isotretinoin, je potřeba pleť hydratovat bohatými, výživnými texturami s vysokým SPF* faktorem. Sáhněte také po kvalitním balzámu na rty určeném speciálně pro velmi suché rty a vyzkoušejte termální vodu ve spreji pro zklidnění pleti.

*Ujistěte se, že pleť chráníte širokospektrální UVA/UVB ochranou (zjednodušeně se dá říci minimálně SPF30 +).