3 otázky pro odborníka

Léčba oparu by měla začít
s prvními příznaky

Img_Léčba oparu by měla začít  s prvními příznaky

Opar se nejčastěji objevuje kolem úst nebo nosu, jeho výsev může být vyprovokován sluncem.
Musí být léčen, jakmile se objeví první příznaky, a měla by být dodržována jednoduchá pravidla.
Poradenství dermatologa na toto téma.

Jaké jsou charakteristiky oparu vyvolaného sluncem?

Výsev oparu se může vyskytnou vlivem různých okolností:

horečka, únava, menstruace nebo stres. Slunce je přispívajícím faktorem. Mí pacienti často uvádějí, že se jim objevují výrazné výsevy oparu kolem ústa nebo nosu v době, kdy začnou se zimními sporty nebo na začátku léta. To kazí jejich dovolené už jen tím, že jsou tyto opary vidět, a tím, že pálí.

Jak léčíte herpes?

Existují léky, které zastavují reprodukci tohoto viru.

Léčba musí začít, jakmile se objeví první příznaky. Naši pacienti velmi dobře znají pocity jemného pálení, které jsou předzvěstí blížícího se výsevu oparu. Musí se také zdržet olupování strupů: to může vyvolat zkříženou infekci bakteriemi (impetigo) nebo podpořit šíření viru. Postižení pacienti se musí vyvarovat přímého kontaktu (líbání) s kamarády a rodinou a jakéhokoli dráždivého přípravku v daném místě, který by mohl daný stav zhoršit.

Je možné, dle vašeho názoru, předejít výsevům oparu vyvolaného slunem?

Spouštěcí faktor je jasně daný:

reprodukce viru již přítomného v těle je podporována účinky slunečního UV záření. Proto je fotoprotekce nezbytná. Ta může ochránit pacienty před výsevem. Předepisuji tyčinky s vysokým ochranným filtrem na rty a jejich aplikaci každé dvě hodiny. Zbytek obličeje je chráněn širokospektrálním přípravkem s vysokým ochranným filtem proti UVB and UVA záření.

  • Facebook
  • Pin

Doporučeno pro vás

Zobrazit všechny články