3 otázky pro odborníka

Abyste vyřešili svědění pokožky hlavy,
musíte nejprve vyřešit jeho příčinu

Img_Abyste vyřešili svědění pokožky hlavy,  musíte nejprve vyřešit jeho příčinu

Svědění pokožky hlavy je velmi běžné. Může být spojeno s poruchou pokožky hlavy a doprovázeno lupy.
Také může být způsobeno vnějším podráždění. Jak se může řešit? Tady je poradenství dermatologa.

Co děláte, když si pacient stěžuje na svědění pokožky hlavy?

Nejprve ho prohlédnu, abych viděl, jestli nemá seboroický ekzém nebo lupénku,

obojí je běžné. Na tyto poruchy pokožky hlavy poukazují rozsáhlé začervenání a šupiny na pokožce hlavy. Ačkoli, nejčastěji vidím prosté, jemné a přichycené lupy s malým začervenáním způsobeným podrážděním pokožky používanými přípravky. Mohl by to být jednoduše také případ vší, které jsou důvodem, proč se systematicky dívám po hnidách.

Pokud není viditelně nic v nepořádku, jak svědění vysvětlujete?

Svědění může být způsobeno tím, že je pokožka obecně citlivá.

Ptám se svých pacientů, jak často si myjí vlasy a jaký druh šamponu používají. Příliš časté mytí vlasů nevhodným šamponem může způsobit chronické podráždění, které je zdrojem svědění. A stává se z toho začarovaný kruh: škrábání pokožky hlavy vyvolává zánět. Vysoušení vlasů fénem, který je nastaven na příliš vysokou teplotu, také může pokožce hlavy ublížit. A nepodceňujte stres, který je často spouštěčem svědění.

Co doporučujete?

Zaprvé musíme řešit příčinu.

Existují vysoce účinné postupy pro poruchy pokožky hlavy, které jsem právě popsal. Pokud je zdroj podráždění vnější, vysvětlím pacientovi, že je velmi důležité používat jemný šampon, důkladně opláchnout vlasy a nepoužívat denně keratolytický šampon. Také existují kosmetické výrobky, které mohou být použity po mytí vlasů pro zklidnění příliš citlivé pokožky hlavy. Vysoušení vlasů fénem i styling musí být jemné. Také vysvětluji, že je důležité vyhnout se stresovým situacím, protože stres může spustit zvýšenou citlivost.

  • Facebook
  • Pin

Doporučeno pro vás

Zobrazit všechny články