Má citlivá pleť
Img_Má citlivá pleť

Citlivá pleť a UV záření: nebezpečí každodenní sluneční expozice

Img_Citlivá pleť a UV záření: nebezpečí každodenní sluneční expozice

Pro většinu lidí je slunce univerzálním symbolem pro pozitivitu, přirozeně zvyšuje náladu. Pro citlivou pleť je to však po 365 dní, v zimě i v létě, nepřítel.

Při ranním dojíždění nebo během rychlé obědové pauzy paprsky UV záření dopadají na pokožku (i když je zataženo). To spouští následující:

Sluneční paprsky okamžitě ohřívají pleť, což způsobuje podráždění, zarudnutí a diskomfort.

Paprsky UVA a UVB záření vyvolávají oxidativní stres, což vede k mikrozánětu. Tím dochází k dilataci krevních cév a nervová zakončení vysílají signály bolesti.

Slunce vysušuje svrchní vrstvy pokožky, poškozuje její ochranný film a zanechává jí vystavenou vnějšímu podráždění.

UV záření také společně s částicemi znečištění působí prooxidačně, což dále zhoršuje oxidativní stres a podráždění v kůži.

UVA záření, které se vyskytuje během celého roku, dlouhodobě zhoršuje citlivost pleti a přispívá k zašednutí pokožky.

Sečteno a podtrženo? Ochrana před sluncem není pouze na pláž.

Každodenní sluneční expozice je pro pleť top stresorem a snižuje její komfort, stejně jako narušuje její sjednocenost.

Jak si vybrat filtr: jaké opalovací krémy jsou pro citlivou pleť nejlepší?

Ze všeho nejdřív se ujistěte, že váš opalovací přípravek má lehkou, dobře roztíratelnou texturu, abyste předešli nadměrnému tření. Dále zkontrolujte, že obsahuje vysokou ochranu širokospektrální UVA-UVB filtr s SPF 30-50 a ochranu před dlouhovlnným UVA zářením. Velké množství složek obsažených v opalovacích přípravcích jsou známými dráždivými látkami (PABA a oxybenzon), proto se ujistěte, že vámi zvolený přípravek byl testován na citlivé pleti a pleti alergické na slunce. Nejinovativnější složení na trhu obsahují také antioxidanty jako baikalin a jejich textury bývají odolné proti znečištění.

Nemáte chuť používat opalovací přípravek každý den? Skvělou alternativou jsou také make-upy pro citlivou pleť. Mnoho z nich obsahuje dostatečný SPF faktor a jejich pigmenty vytvářejí ochranný závoj proti slunci.