#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocí youtuberů a dermatologa

Získejte odborné tipy

Jas se zbavit jizev po akné & červených/hnědých skvrn

v_article-scars_marks.jpg

Akné může být velkým zdrojem frustrace. Nejen že pupínky bolí, stydíme se za ně a taky nevypadají zrovna pěkně, zároveň na pleti zanechávají také malé „vzpomínky“ na dobu, kterou jste spolu strávili. Tady je náš rychlý průvodce, jak jim zabránit a jak zjemnit stopy a jizvy po akné, abyste se cítili sebejistí a měli čistou pleť.

Co jsou stopy po akné?

Malý pupínek je ohniskem zánětu. Kůže reaguje zvýšením průtoku krve do dané oblasti, kam přivádí „bojovné“ bílé krvinky, aby bojovaly s bakteriemi a napravily škody. Tato intenzivní reakce bohužel může přetrvávat i poté, co samotný pupínek zmizel a zanechal na pleti červenou stopu (často lépe pozorovatelné na světlých typech pleti).


U tmavší pleti může zánět zapříčinit tvorbu melaninu a vytvořit přetrvávající hnědou skvrnu. Lékaři tomuto jevu říkají pozánětlivá hyperpigmentace (post-inflammatory hyperpigmentation, PIH).


Pokud jsou tyto stopy po akné ignorovány, mohou na pleti přetrvávat až měsíce. Naštěstí máme k dispozici pomoc. Účinné dermokosmetické přípravky jsou dostupné ve vaší lékárně, na předpis jsou pak retinoidy pro chemickou exfoliaci pleti, čímž pigmentové buňky vystoupí na povrch pleti. A co víc – některé jednoduché tipy mohou pomoci předejít tvorbě skvrn a jizev. Podívejte se níže na 5 zlatých pravidel, co nedělat.

Hluboké jizvy

Ke vzniku jizev po akné dochází tehdy, když se hluboký pupínek natolik zanítí, že enzymy pohltí vnitřní stavební bloky kůže - kolagen a elastin. Kůže produkuje zjizvenou tkáň, aby uzdravila vzniklé poškození. Výsledek ale již nevypadá tak hezky: můžete tomu říkat třeba kráter, dermatologové tento jev odborně nazývají atrofické jizvení.

Blednutí tmavých skvrn a jizev

Co se týče jizev po akné, je prevence lepší než léčba, protože pokud se jich chcete zbavit, jde o zdlouhavý a nákladný proces. Mluvíme tady o laserech, chemickém peelingu, dermabrazi… Nejlepší je ujistit se, že dodržujete správný režim v péči o aknózní pleť, aby se akné předně vůbec netvořilo.

5 zlatých pravidel, co nedělat, aby se po akné nevytvářely stopy a jizvy:

1

Nesahejte na pupínky a nevymačkávejte je – to jen prohloubí zánět a dojde k rozšíření infekce.

2

Nepoužívejte nešetrné čisticí přípravky či abrazivní peelingy, protože jakékoli podráždění pleti zhorší zánět, který vede ke vzniku jizev a skvrn.

3

Neodbývejte hydrataci. Sáhněte po nemastném hydratačním přípravku. Hydratace je nezbytná pro optimální hojení.

4

Nevyhýbejte se SPF faktoru, protože si myslíte, že mastí a ucpává póry. UV záření zhoršuje vzhled jizev a tmavých skvrn. Ujistěte se proto, že na pleť každý den aplikujete zmatňující, nekomedogenní opalovací krém.

5

Neváhejte vyhledat dermatologa a požádejte o odbornou radu, jak bojovat s jakýmkoli problémem, jenž souvisí s akné.

  • Facebook
  • Pin