Zaměřeno na...

Atopická dermatitida, alergický kožní stav, který postihuje extrémně suchou pokožku.

Img_Atopická dermatitida, alergický kožní stav, který postihuje extrémně suchou pokožku.

Atopický ekzém, který je také nazýván atopickou dermatitidou, je kožní onemocnění, které je stále častější. V době propuknutí kůže svědí, pak mokvá, poté se vytvoří puchýře. Za účelem snížení počtu propuknutí je nezbytné se vyhnout kontaktu
s alergeny a pravidelně používat zvláčňující krémy.

Symptomy

Časté kožní onemocnění

Atopický ekzém nebo atopická dermatitida je časté kožní onemocnění, které se často objevuje kolem tří měsíců věku, ale může se také rozvíjet v raném věku. U novorozenců se atopická dermatitida vyskytuje nejčastěji na obličeji, zvláště na tvářích a bradě. Jak dítě stárne, léze se nacházejí hlavně na krku, v kožních záhybech kolem loktů, zápěstí a pod koleny. Po každém vypuknutím následuje fáze zmírnění. Tato propuknutí často začnou jen s červenou skvrnou na kůži, která začne svědit. Kůže je na určitých místech suchá a hrubá a pak začne mokvat před tím, než se vytvoří puchýř.

Počátky

Příčina: velmi suchá kůže

Mnozí lidé mají k atopické dermatitidě genetické predispozice. Ti, kteří jsou postiženi tímto onemocněním, mají vysoce reaktivní imunitní systém. Vzhledem k tomu, že je změněna kožní bariéra, alergeny přítomné v okolním prostředí mohou pronikat hluboko do nižších vrstev epidermis. Ty pak stimulují imunitní systém, který přehnaně reaguje. To způsobuje vznik klinických znaků atopického ekzému: svědění, zánět a mokvání.  Faktory životního prostředí mohou rovněž vysvětlit značný nárůst atopické dermatitidy v průběhu několika posledních let: znečištění, pasivní kouření, atd.

Léčba

Dermatologické kortikoidy a zvláčňující krémy

Při propuknutí: dermatologové předepisují krémy nebo masti, které obsahují kortikoidy, tzv. dermokortikoidy. Ty pomáhají při léčbě lézí hned, jak se objeví. Jakmile léze zmizí, zvláčňující krémy obnovují hydrataci extrémně suché pokožky. To rovněž pomáhá zabránit propuknutí. Krémy pro atopickou pokožku by se měly používat jednou nebo dvakrát denně na celé tělo. Chcete-li snížit počet propuknutí, doporučujeme:

  • raději se sprchovat než koupat
  • používat jemné mycí gely, které jsou bez mýdla a parfému
  • nosit bavlněné oblečení spíše než oblečení z vlny nebo syntetických tkanin
  • v místnosti mít nízkou teplotu
Známky atopické dermatitidy obvykle vymizí do adolescence.


Pro více informací kontaktujte prosím svého dermatologa.

Doporučeno pro vás

Zobrazit všechny články