Zaměřeno na...

Lupénka: zánět s celou řadou příznaků
a léčebných metod

Img_Lupénka: zánět s celou řadou příznaků a léčebných metod

Lupénka je chronické, zánětlivé onemocnění kůže. K propuknutí lupénky může
dojít u jednotlivců, kteří mají sklon k této nemoci, když čelí různým faktorům.
Tato červená šupinatá ložiska mohou být léčena pomocí krémů, fototerapie
a lázeňské terapie.

Symptomy

Červená šupinatá místa, zejména kolem kolen a loktů

Lupénka je chronické kožní onemocnění s řadou různých příznaků. Nejběžnější jsou hrubá červená místa s dobře definovanými obrysy. Tato kulatá nebo oválná psoriatická ložiska jsou pokryta silnou bílou kůží, tzv. šupinami. Jak velikost, tak počet lézí, se mohou různit. Toto velmi časté kožní onemocnění se může objevit v každém věku. Lupénka se nejčastěji vyskytuje na "třecích oblastech" kůže: kolena, lokty, břicho a dolní část zad. Může se také objevit na hlavě, rukou a nohou, nehtech a sliznicích.

Počátky

Proces buněčné obnovy se zrychluje

Stále si nejsme jisti, co přesně způsobuje lupénku. Nicméně víme, že propuknutí psoriázy se může vyskytnout u lidí s genetickou predispozicí, když jsou vystaveni některým faktorům:

 • stres
 • přepracování
 • psychologický šok
 • oblečení, které se tře o kůži
 • určité léky
 • infekce (rinofaryngitida, faryngitida...)
Lupénka je ve skutečnosti způsobena chronickým zánětem. Tento zánět, potvrzený přítomností T lymfocytů, zrychluje proces buněčné obnovy. To akceleruje produkci keratinocytů, epidermálních buněk. Těmto kerationcytům trvá pouze 3 až 4 dny, aby se dostaly z bazální vrstvy do epidermální vrstvy stratum corneum (oproti běžnému 28dennímu procesu obnovy). Tyto buňky zůstávají na povrchu kůže a začnou se hromadit. To způsobuje vznik červených šupinatých míst. Ačkoli mohou být tato psoriatická ložiska někdy nenápadná, jindy mohou být mnohem viditelnější, a tak znevýhodňují postižené jedince.

Léčba

Léčebné metody: krémy, masti, fototerapie, lázeňská terapie...

 • Krémy, masti a roztoky předepisované dermatology pomáhají zastavit zánět. Také eliminují přebytečné šupiny a zjemňují hrubou kůži. Hydratační krémy jsou navíc účinné na zklidnění svědění.
 • Fototerapie, také doporučovaná při léčbě lupénky, využívá ke zpomalení produkce kožních buněk UVA, UVB nebo laser.
 • Léčba ve formě tablet se užívá k léčení velmi těžkých forem psoriázy.
 • Existuje ještě další léčebná metoda, která se ukázala být efektivní: lázeňská terapie. Termální voda má hojivé a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snížit počet a velikost lézí.


  Pro více informací kontaktujte svého dermatologa.

Doporučeno pro vás

Zobrazit všechny články