Zaměřeno na...

Mazová šupinatá místa
na obličeji: chronický, ale ne nevyhnutelný stav

Img_Mazová šupinatá místa  na obličeji: chronický, ale ne nevyhnutelný stav

Mazová šupinatá místa jsou formou chronické dermatitidy, která se projevuje šupinatěním a začervenáním v obličeji. Jejich původ zatím není zcela objasněn, ale existuje vhodná péče.

Symptomy

Mazová šupinatá místa (nebo seboroická dermatitida) jsou běžnou formou chronické dermatitidy. Na obličeji se seboroická dermatitida projevuje červenými skvrnami, pokrytými malými mastnými šupinami, a to zejména v oblastech, kde je pleť více mastná jako např. nosní rýhyobočí, nebo dokonce čelo a linie vlasů. Tyto příznaky mohou být rovněž doprovázeny lupy. Seboroická dermatitida postihuje především dospělé muže ve věku mezi 18 a 40 lety. Může se vyskytnout také u kojenců od dvou týdnů po narození, objevuje se nejčastěji na obličeji a ve vlasové pokožce.

Počátky

Původ není zcela objasněn

Skutečná příčina mazových šupinatých míst je málo známá. Nicméně se zdá, že zodpovědné jsou v tomto případě kvasinky, přirozeně se vyskytující na kůži, nazývané Malassezia. Výskyt velkého množství mazu v určitých oblastech kůže rovněž podporuje jejich rozvoj. Tyto skvrny se zhoršují v případech oslabeného imunitního obranného systému.

Léčba

Prevence rozvoje mazových šupinatých míst

Mazová šupinatá místa jsou chronickým onemocněním, ale existuje účinná léčba. Nicméně je důležité konzultovat dermatologa. Pouze oni mohou předepsat vhodnou léčbu. Tato léčba se obecně skládá z lokálních fungicidů nebo dermatologických kortikosteroidů. Kvůli optimalizaci účinnosti je však vhodné tuto léčbu kombinovat také s dermokosmetikou. Například k čistění obličeje používat jemnou mycí bázi a aplikovat vhodný denní krém. 

Konzultujte s dermatologem. Jsou zde, aby vám pomohli léčit váš kožní problém.

  • Facebook
  • Pin

Doporučeno pro vás

Zobrazit všechny články