Má citlivá pleť
Img_Má citlivá pleť

Co je tedy mikrobiom?

Img_Co je   tedy mikrobiom?

Lidské tělo je jako planeta, vyskytují se na něm různé krajiny a setkáváme se také s rozmanitým prostředím. Každé prostředí má svou osobitou flóru a faunu, ty fungují v dokonalé rovnováze. I když dodržujete hygienické návyky a pečujete o sebe, lidské tělo je osídleno až 1 miliardou organismů na centimetr čtvereční kůže! Celkové množství, bohatost a diverzita bakterií, hub a archebakterií je ohromující - označujeme je termínem mikrobiom.

Mikrobiome… Kde jsi celý můj život byl?

Říkali jste si už, proč učebnice biologie nikdy nezmiňovaly "amazonský prales" mikroorganismů žijících uvnitř a na povrchu vašeho těla? Tento kolosální celosvětový projekt odhalující celkovou komplexitu mikroorganismů, které nás každý den doprovázejí - Human Microbiome Project - byl totiž dokončen teprve nedávno. Tento projekt upustil od starších technik založených na kultivaci a dal přednost přesnějšímu genetickému sekvencování, pouze na kůži tak bylo odhaleno více než 500 druhů rozličných bakterií. Mikrobiom je vlastně jako taková nová druhá kůže, která byla právě objevena! Navíc má zázračné účinky na naše zdraví.

Váš mikrobiom: stejně unikátní jako otisk vašeho prstu

Složení mikrobiomu je u každého člověka unikátní, proto někteří vědci mikrobiom označují jako druhý genom. Mikrobiom se také liší v závislosti na konkrétní části těla: některé partie jsou osídlenější než jiné, například váš pupík je domovem obzvláště exotických druhů!

Bujný ekosystém na povrchu vaší pokožky

Jedním z nejdůležitějších mikrobiálních prostředí těla je váš největší orgán, tedy kůže. Kůže váží něco přes 5 kg a tvoří rozhraní mezi vnitřním a vnějším světem, má zásadní ochrannou roli, které říkáme funkce bariéry. V důsledku své unikátní odhalené pozice je kůže nicméně velmi zranitelná. Vlivem stresu a moderního života se může bohatost a různorodost mikroorganismů žijících na jejím povrchu vyčerpat. Tím je pak kůže vystavena riziku.

Jak tedy pečovat o vaše mikroskopické pomocníky?

Různorodost mikrobiomu napomáhá regulovat nepříjemný zánět, který stojí za symptomy citlivosti pleti. Epidemie citlivosti pleti (s citlivou pletí se dnes potýká 62 % lidí ) vede stále více lidí k tomu hledat způsoby, jak si na pokožce udržet zdravou a různorodou flóru. Objevte unikátní terapeutickou složku pro obnovu různorodosti kožního mikrobiomu: prebiotickou termální vodu. Vaši prebiotičtí hrdinové v kosmetice

1 Sensitive skin: an epidemiological study Br J Dermatol 2001;145:258-63. Willis CM, Shaw S, de La Charrière O, et al