AKNÉ
U DOSPÍVAJÍCÍCH

Většina lidí si akné spojuje s rozpačitou dobou dospívání, kdy je tělo zaplavené hormony, které způsobují nadměrnou produkci kožního mazu. U chlapců to vede k lesklé pleti, tvorbě černých teček a zánětlivých pupínků, u dívek kombinace puberty a menstruačního cyklu často způsobuje opakovaný výsev akné.

VAŠE OTÁZKY,
NAŠE ODPOVĚDI

1 quote-marks

Jak se zbavit jizev po akné?

Je notoricky známo, že hojení jizviček po akné je obtížné. Pomoci mohou některé dermatologické zákroky, například mikrodermabraze, chemický peeling, laser a mezoterapie. Vzniku jizviček po akné lze zabránit i vhodnou medikací, a to užíváním antibiotik či isotretinoinu. Informujte se také u lékárníka o přípravcích každodenní péče z řady EFFACLAR.


Dozvědět se více

BYLY PRO VÁS TYTO INFORMACE UŽITEČNÉ?

1 quote-marks

Jak se zbavit akné?

Mírné akné lze řešit pomocí správných dermokosmetických přípravků. Pleť dvakrát denně jemně vyčistěte, použijte micelární vodu nebo čisticí gel. Na pleť aplikujte přípravky s obsahem aktivních ingrediencí jako kyselina salicylová, Niacinamid a Pirocton Olamin. Pokud tato opatření nejsou dostatečná, poraďte se se svým dermatologem a informujte se o léčbě s využitím retinoidů, antibiotik a isotretinoinu.


Dozvědět se více

BYLY PRO VÁS TYTO INFORMACE UŽITEČNÉ?

1 quote-marks

Co způsobuje akné?

Akné způsobuje nerovnováha tzv. androgenů, hormonů způsobujících nadměrnou produkci kožního mazu. Stejné hormony způsobují nadměrnou tvorbu kožních buněk v okolí pórů. Následně dochází k ucpávání pórů směsí těchto kožních buněk a mazu, vzniká živná půda pro bakterie způsobující akné. Výsledkem je vznik pupínků, na pleti se objevují červené tečky, pustuly či hluboké a bolestivé cysty.


Dozvědět se více

BYLY PRO VÁS TYTO INFORMACE UŽITEČNÉ?

1 quote-marks

Jak se zbavit akné?

Mírné akné lze řešit pomocí správných dermokosmetických přípravků. Pleť dvakrát denně jemně vyčistěte čisticím pěnivým gelem. Na pleť aplikujte přípravky s obsahem aktivních ingrediencí jako kyselina salicylová, Niacinamid a Pirocton Olamin. Pokud tato opatření nejsou dostatečná, poraďte se se svým dermatologem a vyžádejte si u něj léčbu retinoidy, antibiotiky a isotretinoinem.


Dozvědět se více

BYLY PRO VÁS TYTO INFORMACE UŽITEČNÉ?

PRAVDA
NEBO MÝTUS

ČOKOLÁDA JE PRO PLEŤ
SE SKLONEM K AKNÉ ŠKODLIVÁ.

MÝTUS

Spolehlivé důkazy o tom, že by měla čokoláda vliv na akné, nejsou k dispozici. Každý je ale jiný, takže u některých lidí by ke zhoršení akné vést mohla. Hořká čokoláda je silný antioxidant, který je pro pleť prospěšný.
DOZVĚDĚT SE VÍCE

TUČNÁ STRAVA
ROVNÁ SE MASTNÁ POKOŽKA.

MÝTUS

Běžným mýtem o akné je to, že konzumace tučných jídel vede ke zvýšení tvorby kožního mazu v pórech. Mezi těmito dvěma jevy ve skutečnosti neexistuje žádná spojitost. Strava bohatá na nasycené mastné kyseliny může podporovat vznik mikrozánětů v orgánech lidského těla, tedy i v pokožce.  Stručně řečeno, slanina a hranolky akné nezpůsobí, ale pro celkové zdraví rozhodně volte střídmost.
DOZVĚDĚT SE VÍCE

CUKR MŮŽE
AKNÉ ZHORŠOVAT.

PRAVDA

Nedávné studie ukázaly, že potraviny s vysokým glykemickým indexem, které způsobují zvýšení hladiny krevního cukru, mohou také zhoršovat akné. Víme, že se to snáze řekne, než udělá, ale pro podporu zdraví pokožky je třeba se vyvarovat sladkostí, sladkých nápojů a potravin z bílé mouky. Vhodné je konzumovat potraviny s vlákninou, např. celozrnné výrobky a luštěniny.
DOZVĚDĚT SE VÍCE

VYMAČKÁVÁNÍM PUPÍNKŮ
SI NEPOMŮŽETE, BA NAOPAK.

PRAVDA

I když se může zdát vymáčknutí pupínku jako rychlé řešení, ve finále to stav pokožky se sklonem k akné spíše zhorší, protože může dojít k poškození infikovaného folikulu a k rozvoji zánětu. Prsty si do ranky navíc můžete zanést další infekci. Mačkání akné je zlozvyk a každého zlozvyku je nejlepší se zbavit!
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Akné
u dospívajících

Mnoho teenagerů se snaží zakrýt aknózní pleť pomocí nevhodné kosmetiky, která zanáší póry, což celý problém jen zhoršuje. Používání jemných čisticích gelů a dermokosmetiky se správnými ingrediencemi je tou správnou odpovědí na otázku, jak se zbavit akné v pubertě a vyhnout se nedokonalostem pleti.

Pokud se stav vaší pleti zhorší, dermatolog vám poradí, jak správně postupovat a doporučí vhodné řešení.

Zde se s vámi podělíme o základní informace o akné teenagerů – od jeho příčin a symptomů, až po řešení a postupy léčby. Nabídneme vám také spoustu praktických tipů, jak co nejrychleji dosáhnout čisté a zdravé pleti. Zároveň zde najdete článek, kde se dozvíte, proč řešení akné náctiletých často vyžaduje čas a proč byste „zázračné postupy s okamžitým účinkem“, které kolují na internetu, měli brát s velkou rezervou.

Akné ovlivňuje
sebevědomí

Objevte novinku z řady EFFACLAR

V rámci akné, nejčastěji mluvíme o polymorfní formě akné. Polymorfnost spočívá v tom, že se u akné objevují dva typy lézí. Nezánětlivé léze, tedy léze ve formě pupínků s černými tečkami, brání odtoku séba, což způsobuje jeho nahromadění hlouběji uvnitř žlázy. Tomu se říká mikrocysta. Druhý typ akné jsou zánětlivé léze. V tomto případě dochází k zanícení kožního mazu a vzniká zánět.

Mazová žláza praskne, což vede k tvorbě zánětlivých lézí v podobě pupínků nebo bílých teček. V závislosti na typu akné se můžeme setkat rovněž s kombinací obou typů těchto lézí. V nejzávažnějších formách se objevuje velké množství mikrocyst a černých teček, ale také zánětlivé léze. Oba typy lézí je třeba řešit. Zánětlivé projevy je třeba léčit lokálně, např. produkty s obsahem benzoylperoxidu. Benzoylperoxid má velmi účinné protizánětlivé účinky a měl by se nanášet večer. Vyhněte se používání lokálních antibiotik, tělo si na ně může vytvořit rezistenci. V případě nezánětlivých lézí musí být pupínek, kde nedochází k odtoku kožního mazu, odstraněn pomocí více agresivnějších přípravků. Péči o pleť je vhodné zahájit pomocí jemných přípravků, např. těch s obsahem ovocných kyselin. Doporučována je zejména LHA, která je dobře tolerovaná a účinná.

Pokud tyto ovocné kyseliny nebudou účinné nebo nebudou dobře tolerovány, je možné přejít k dalšímu kroku: k lékům obsahujícím deriváty vitaminu A, tedy tretinoinu. Tyto látky mají exfoliační účinek a v důsledku toho způsobují jemné podráždění kůže.

Pleť může být v důsledku léčby vysušená, nezapomeňte ji proto hydratovat pomocí hydratačních krémů vhodných pro konkrétní typ pleti, a to zejména po ránu. Pokud jsou zánětlivé léze příliš velké, lze předepsat perorální antibiotika – cykliny, které působí protizánětlivě.

Tyto léky byste měli užívat ideálně večer. Měli byste se snažit vyhýbat slunečnímu záření, cykliny totiž mohou být fotosenzitivní. Tato léčba je poměrně dlouhá; zpravidla trvá 2 až 3 měsíce. Můžete také užívat zinek a dívkám může být předepsána hormonální terapie. Některé druhy antikoncepce se skutečně používají k léčbě akné a mohou problémy s akné poměrně jednoduše vyřešit. Pro závažnější případy akné se předepisují perorálně podávané isotretinoiny, které však mají relativně závažné vedlejší účinky. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout vzniku jizev, je prevence. Pupínků se proto nedotýkejte a nevymačkávejte je. Pokud jizvy přetrvávají i poté, co se akné vyléčí, je možné zvolit ošetření laserem, které efektivně zmírňuje jejich vzhled.

VĚDĚLI JSTE,
ŽE...

Klinická studie vs. placebo ukázala, že EFFACLAR DUO (+) předchází vzniku akné, které bývá pravidelně před menstruací.

Dozvědět se více

Zdroj: Klinická studie provedená Prof. Dréno (Nantes, Francie) povedená na 32 ženách, průměrný věk: 25 let, aplikace Effaclar Duo(+) dvakrát denně na pravé polovině obličeje vs. placebo na levé polovině. Počet lézí během 2 po sobě jdoucích cyklech.

VÁŽENÍ
ČTENÁŘI

Zde uvedené informace jsou určeny pouze k obecně vzdělávacím účelům a neměly by v žádném případě nahrazovat odborné lékařské poradenství. V otázkách zdraví je vždy nutné vyhledat radu kvalifikovaného zdravotnického odborníka.