Má citlivá pleť
Img_Má citlivá pleť

Já, jenom já a můj mikrobiom

Img_Já,   jenom já a můj mikrobiom

Jde o klasický projev povzbuzení a motivace. Univerzální strategie pro každou výzvu. Prostě buďte sami sebou. Dobrá rada, založená však na poněkud nejisté domněnce: že existuje pouze 1 vaše já… Ve skutečnosti je to ale o plurálu! Pravdou je, že své tělo obýváte asi tak s triliony mikroorganismů. Souhrnný název pro tuto populaci? Váš mikrobiom.

Mikrobiom: redefinice toho, co znamená být člověkem…

Podle údajů z "Human Microbiome Project" máme poměrně velkou společnost i v době, kdy se domníváme, že jsme nejosamocenější: Lidské tělo obsahuje 10krát více bakterií než buněk Více než 50 % naší DNA je bakteriálního původu Na kůži se vyskytuje 500 rozličných druhů bakterií … a jak přemýšlíme o kůži Kůže je domovem své specifické populace. Každý cm2 kůže v podstatě poskytuje útočiště miliardě mikroorganismů - bakteriím, virům, houbám a dokonce i roztočům - žijícím v každé vrstvě kůže a také v podkožním tuku. Není pochyb: růst mikroorganismů je hluboce zakořeněn v našem těle a na jeho povrchu. Definuje a formuje samotnou podstatu našeho bytí.

Člověk: chodící kolonie

Naše tělo je v podstatě jako obří mraveniště. Jde o společenství organismů, kdy každý z nich hraje svou roli při udržování zdraví jako celku. Populární názor, že "bakterie jsou škodlivé", pochází z viktoriánských dob a patří do učebnice dějepisu, ne do naší každodenní rutiny péče o pleť. Pokud začneme na straně člověka: každé prostředí, které tvoří jednu z mnoha bohatě osídlených "krajin", svým četným hostům aktivně poskytuje pohostinné podmínky. Kůže svým hostům poskytuje například vlhkost a teplo a také stopové prvky uhlík a dusík, aby byli spokojení. Mikroorganismy pro nás na oplátku vykonávají mnoho funkcí, aby svá obydlí udržely zdravá. Bakterie ve střevech produkují vitaminy, napomáhají trávení a regulují imunitní systém. Bakterie na povrchu pokožky vylučují cílené molekuly, útočí na patogenní druhy a předcházejí kolonizaci pokožky nepřátelskými bakteriemi. Poskytují také fyzikální bariéru proti dráždivým složkám a alergenům, vzájemně na sebe působí s imunitním systémem pro utlumení zánětu a nadměrnou reaktivitu. Přišel čas přijmout rozmanitost své identity. Pečujte o své bakterie a ony vám vaši laskavost vrátí!

1 The NIH HMP Working Group et al. Genome Res. 2009;19:2317-2323  2 The Role of Cutaneous Microbiota Harmony in Maintaining a Functional Skin Barrier Hilary E. Baldwin, Neal D. Bhatia, Adam Friedman, Richard Martin, Sophie Seité

  • Facebook
  • Pin