Má citlivá pleť
Img_Má citlivá pleť

Mikrobiom: Živoucí štít, díky němuž je vaše pokožka spokojená

Img_Mikrobiom:   Živoucí štít, díky němuž je vaše pokožka spokojená

Termín "funkce bariéry" je často používán v dermatologických článcích, co přesně však znamená? Lékaři tento termín tradičně používají k označení vrstvy odumřelých buněk na povrchu pokožky a voděodolné mastné vrstvy spočívající na nich. Tyto vrstvy společně zabraňují vnějším agresorům (alergeny, dráždivé složky, znečištění...) proniknout do hlubších vrstev kůže.

Dysfunkce kožní bariéry: Když se obrana kůže začíná hroutit

Citlivá, reaktivní a celkově podrážděná pleť často vykazuje dysfunkci kožní bariéry. Jinými slovy, pokožka není správně chráněna před okolním světem, což znamená, že kůže nemůže plnit svou roli první obranné linie před vnějším světem. Čím podrážděnější pleť je, tím je sušší a obnaženější. Začíná začarovaný kruh citlivosti a podráždění.

Mohly by bakterie rozbít začarovaný kruh citlivosti pleti?

V návaznosti na poslední výzkum mikrobiomu (zejména s ohledem na celkové množství mikroorganismů žijících na pokožce) je třeba poupravit celý koncept funkce bariéry. Proč?

Když dojde k dysfunkci kožní bariéry, je poškozena biodiverzita. Jakmile je bakteriální diverzita obnovena, pokožka je opět zklidněná.

Tradiční "jednoduché" hydratační krémy jsou dnes už trochu retro. Pro dlouhodobou úlevu od symptomů spojených s citlivostí pleti a pro obnovu komfortu pleti by moderní hydratační přípravek měl působit na obě bariéry - na vzácné lipidy i na křehký mikrobiom.

Pokožka a bakterie: požehnané spojení

Pokožka funguje v symbióze (win-win situace pro obě strany) s osídlením mikrobiální populací. Naše prospěšné bakterie pomáhají držet dál ty mikroorganismy, které způsobují infekce. Aby byla pokožka zklidněná, dochází k neustálému "dialogu" mezi ní a bakteriemi.

Takže které bakterie jsou přátelské a které nepřátelské?

Při udržování zdravého mikrobiomu by vaší hlavní mantrou měla být diverzita. Každý cm2 je domovem nejméně miliardy mikroorganismů. Čím různorodější bakterie jsou, tím lépe pro zdraví vaší pokožky.   1 000 000 000 000 – tisíc miliard – je množství mikroorganismů žijících na lidské pokožce… To je desetinásobek množství hvězd na Mléčné dráze! Některé bakterie však nejsou zrovna "přátelské". Některé rozkládají lipidy na povrchu pokožky a způsobují nepříjemný zánět. Abychom zastavili kolonizaci pokožky těmito záporáky, máme naštěstí mikrobiom!

Mohla by být v péči o pleť budoucností prebiotika?

Zdravá pokožka je dokonalou "živnou půdou" pro přátelské bakterie. Je teplá, vlhká a plná živin. Někdy však potřebuje pomocnou ruku, aby bylo její prostředí pro váš mikrobiom co nejhostinější….

Vaši top 3 pomocníci pro podporu "dobrých" bakterií

Hydratace: Čím je pokožka sušší, tím méně organismů na ní může žít. Živiny: různorodé minerály a stopové prvky mohou podpořit růst přátelských bakterií. Zdroje uhlíku a dusíku jako ceramid 3.8

Pokožka je každý den pronásledována agresory okolního prostředí, které mohou narušit rovnováhu jejího mikrobiomu. Výsledek? Sušší, reaktivnější pleť s větším sklonem k podráždění… Moderní výzkum mikrobiomu otevřel dveře do zcela nové éry prebiotické péče o pleť. Tyto inovace podporující mikroorganismy a biodiverzitu na pokožce mohou být právě tím průlomem, na který vaše pleť doposud čekala. Veškeré vědecké informace zmiňované v tomto článku vycházejí z článku "The Role of Cutaneous  Microbiota Harmony in Maintaining a Functional Skin Barrier", H. Baldwin a kol., vydáno v Journal of Drugs in Dermatology in 2017.

1 Willis CM, Shaw S, de La Charrière O, et al Sensitive skin: an epidemiological study Br J Dermatol 2001;145:258-63.

  • Facebook
  • Pin