3 otázky pro odborníka

Kúra proti lupům musí být adaptována
pro konkrétní typ lupů

Img_Kúra proti lupům musí být adaptována  pro konkrétní typ lupů

Lupy jsou tvořeny shluky mrtvých buněk pokožky hlavy. Mnoho lidí konzultuje tento častý problém spojený
s podrážděním pokožky hlavy a se svěděnímse se svým lékařem. Jak se můžeme zbavit lupů?
Zde je poradenství dermatologa.

Existují různé druhy lupů?

Na suché pokožce hlavy jsou lupy tvořené suchými, jemnými bílými šupinkami, které snadno padají

a jsou tudíž viditelné na tmavém oblečení. Na mastnějších pokožkách hlavy jsou šupinky větší a silnější s tendencí se lepit na pokožku u kořínků vlasů. Lupy mohou být také doprovázené svěděním pokožky hlavy. Seboroická dermatitida pokožky hlavy představuje lupy v tom nejhorším stadiu, způsobující zarudnutí a šupinatění pleti kolem vlasové linie.

Jaká řešení doporučujete?

Nejprve vysvětluji, že primární příčinou lupů:

je kvasinka nazvaná Pityrosporum ovale, která přirozeně žije ve vlasových folikulech. Když se rozmoží, způsobí zánět a deskvamaci. Doporučuji svým pacientům, aby pravidelně používali keratolytický a fungicidní šampon (keratolytický lipofilníLHA™,  piroctone-olamine). Pro horší formy lupů předepisuji fungicidní vody (ketokonazol, cyklopiroxolamin) a někdy využívám krátkodobé lokální kúry s dermatologickými kortikoidy, tím se zmírní zánět. Ve všech případech musí být léčba adaptována pro konkrétní druh lupů.

Co svým pacientům doporučujete?

Vysvětluji, že je podstatné zvolit si účinný šampon proti lupům,

který má dobré kosmetické vlastnosti, takže nevysouší vlasy a je zároveň jemný i účinný. Musí být speciálně formulovaný tak, aby předcházel nárůstu seborey, důsledkem eliminace kožního mazu (reaktivní seborea). Šampon proti lupům se musí nechat působit ve vlasech alespoň 5 minut, aby mohly aktivní látky optimálně reagovat. V každém případě je nezbytná udržovací péče o vlasy, která brání navrácení lupů.

  • Facebook
  • Pin

Doporučeno pro vás

Zobrazit všechny články