Vědecky osvětleno

Životní cyklus vlasu

Img_Životní cyklus vlasu

Každý den nám vypadne 50 až 80 vlasů. Nové vlasy, které mají průměrný životní cyklus 2 až 7 let, nahradí ty vlasy, které nám denně vypadávají. Každý vlasový folikul vytváří nový vlas, který potom roste v postupných cyklech před tím než vypadne. Životní cyklus vlasu je rozdělený do tří fází: anagenní, katagenní a telogenní.

Růst vlasu

Každý vlasový stvol vyrůstá z vlasového folikulu a každý vlasový folikul má svůj vlastní životní cyklus. To znamená, že každý vlasový stvol roste nezávisle na okolních vlasech. Kdyby byly všechny vlasové folikuly synchronní, všechny vlasy by rostly ve stejnou dobu. To by znamenalo, že by existovalo období, během kterého bychom všichni byli plešatí a jiné chvíle, kdy bychom měli plnou hlavu vlasů! Doba, během které naše vlasy aktivně rostou, se nazývá anagenní fáze. Trvá od 1 roku do 3 nebo 4 let. Během této fáze vlasová cibulka, která se nachází ve spodní části folikulu, je regenerovaná a vytváří vlasové vlákno. Náš vlas roste přibližně 1 cm za měsíc. Druhá fáze se nazývá katagenní nebo přechodná fáze, která trvá 2 až 3 týdny. To je fáze, kdy se ukončuje produkce vlasového vlákna, kdy se folikul stáhne zpět z povrchu pokožky hlavy. Vlas přestává růst a zůstává v této fázi po několik týdnů před tím, než se posune do klidové fáze.

Vypadávání vlasů


Třetí a finální fází v životním cyklu našich vlasů: telogenní fáze, ta představuje klidové období. Vlasy už dál nerostou, ale zůstávají spojené se svým folikulem přibližně 3 měsíce. Po tomto asi 3 měsíčním období začnou vlasy vypadávat, když si je myjeme nebo je češeme. Teď může začít nová anagenní fáze. Tudíž naše vlasy nerostou plynulým způsobem, ale v po sobě jdoucích cyklech. 90 % našich vlasů je v neustálé růstové fázi, zatímco 10 % je ve vypuzovací fázi. Každý den nám přirozeně vypadává 50 až 80 vlasů po 2 až 7 letém životním cyklu. Tyto vlasy jsou potom nahrazovány novými. Každý vlasový folikul v růstové fázi vytváří nový vlas a po dobu našeho života projde 25 až 30 cykly. Ačkoli důsledkem vlivu mužských hormonů se může někdy cyklus růstu našeho vlasu přerušit.

Le contexte

  • Facebook
  • Pin

Doporučeno pro vás

Zobrazit všechny články