0
Zpět na laroche-posay.cz
Save your skin

Onkologická léčba a pokožka

Img_Onkologická léčba a pokožka

Léčba rakoviny jako chemoterapie, radioterapie a imunoterapie může být příčinou změn v kůži, jde o tzv. vedlejší účinky projevující se na kůži. Tyto změny jsou běžné: setkáváme se s nimi u 2/3 pacientů s rakovinou*.

Specifické změny závisejí na konkrétní léčbě a na unikátní reakci každého pacienta. V důsledku léčby může být pokožka suchá, červená a drsná. Mezi další obvyklé vedlejší účinky řadíme hyperpigmentaci (místa s hnědou diskolorací). Většina vedlejších účinků projevujících se na pokožce se po ukončení léčby vrací k normálu. 

Důležité je o pokožku během tohoto náročného období pečovat a používat dermokosmetické přípravky. Jedním z nejdůležitějších aspektů péče je ochrana před sluncem.


Léčba rakoviny a slunce: přátelé nebo nepřátelé?

Intuitivně si možná myslíte, že den strávený na slunci je ideálním způsobem, jak si užít zasloužené volno a přispět také ke své emocionální pohodě. Mějte však na paměti, že vlivem léčby může být vaše pokožka citlivá na slunce. Říká se tomu fotosenzitivita.

UV expozice může i při malé intenzitě způsobit riziko vzniku slunečních spálenin a zhoršit vedlejší účinky léčby na pokožce. Slunce není tabu, ale musíte si uvědomovat nebezpečí s ním související a svou pokožku odpovídajícím způsobem chránit.


Tipy ochrany před sluncem pro pacienty podstupující léčbu rakoviny

Od začátku léčby až po dobu jednoho roku od jejího ukončení byste měli používat vyváženou širokospektrální fotoprotekci proti UVA-UVB záření. Vybírat byste měli přípravky ochrany před sluncem s ochranným faktorem alespoň SPF 50+, např. Komfortní mléko SPF 50+.

Pokud jste podstoupili radioterapii, zjistěte, kde přesně jste byli ozářeni. Celá tato oblast těla totiž bude velmi citlivá náchylná ke slunečním spáleninám, a to zejména během prvního roku po léčbě.  Na slunce rovněž citlivě reagují jizvy po chirurgických zákrocích a je zde i riziko hyperpigmentace (tmavého zbarvení). Proto jizvy zakrývejte, nebo důkladně chraňte fotoprotekcí. Nezapomínejte také, že UVA záření proniká i skrz sklo a přes mraky, proto je potřeba chránit se před sluncem každý den, i když jste za oknem nebo je venku zataženo.


Pokud míříte ven:

  • Buďte šetrní k pokožce: Dejte přednost hypoalergenním opalovacím přípravkům, testovaným a vytvořeným pro osoby s nejcitlivější pletí. Zvolte výživnou texturu, která se snadno nanáší, protože přípravek budete na pokožku nanášet denně. (Link na Anthelios přípravky)
  • Fotoprotekci nanášejte v dostatečném množství: Po nanesení hydratačního krému aplikujte na všechny části těla vystavené slunci opalovací přípravek. Nezapomeňte na uši, přední a zadní stranu krku, dlaně a chodidla. Aplikaci opakujte každé 2 hodiny.
  • Stín je váš přítel: Pokud jste pozvaní na nějakou akci, která bude probíhat venku, dopředu si zjistěte, jestli tam bude stín. Případně si rovnou obstarejte svůj vlastní (slunečník vždycky unesete!).
  • Sledujte hodiny: Nepobývejte venku mezi 10:00 a 16:00, kdy je slunce nejsilnější.
  • Zahalte se: Noste ochranné oblečení z bavlny a přírodních materiálů (tričko s dlouhým rukávem a kalhoty atd.) a pokrývku hlavy s širokou krempou.


Navrhujeme, aby se v rámečku v postranním textu objevily tyto "3 partie těla, na které často zapomínáme"

3 partie těla, na které často zapomínáme:
Oči: Kdo by nevypadal dobře ve stylových slunečních brýlích s UVA-UVB ochranou! Právě oční okolí je navíc nejčastější oblastí, kde vzniká rakovina kůže, proto tyto partie chraňte pomocí přípravku s vysokou tolerancí, který nebude vzlínat a štípat vás v očích.
Rty: Používejte balzám na rty s SPF nebo speciální přípravek určený k ochraně rtů.
Hlava: Léčba rakoviny jde často ruku v ruce se ztrátou vlasů. Nechtějte vědět, jak bolestivá může být spálenina pokožky hlavy! V paruce vám na slunci může být horko, vhodným doplňkem je tak spíše barevný bavlněný šátek a pokrývka hlavy s širokou krempou, která vám rovněž zajistí stín.
Pokud vystavujete slunci odhalenou pokožky hlavy, sáhněte po UVA-UVB fotoprotekci s velmi vysokou ochranou. Pro tuto  citlivou oblast se výborně hodí textura jemného spreje.

*INCA annual report 2015

NEJLEPŠÍ OCHRANA PROTI SLUNCI PRO VÁS

Jak se chránit před rakovinou kůže ve 3 krocích?

Preview : False