Vrásky, vyvolávající u žen zásadní znepokojení, jsou jedním ze znaků stárnutí. Pochopení jednotlivých procesů zapojených do vzhledu napomáhá přesněji zacílit nejvhodnější krémy proti stárnutí a proti vráskám.
Symptomy
Vrásky: biologické znamení stárnutí pleti
Jak pleť stárne, mění se, ztrácí svoji přirozenou hydrataci a základní hmota kůže degeneruje. Následkem nedostatku hydratace a živin se snižuje produkce kolagenu. Tato podpůrná tkáň pleti se oslabuje a ztrácí jas a pevnost. Přilnavost mezi dermis a epidermis je slabší. Na povrchu pleti se tvoří propadliny: to jsou vrásky. Vrásky jsou jedním z prvních viditelných znaků stárnutí pleti a vyskytují se hlavně na obličeji. Existují dvě kategorie:
- Výrazové vrásky se objevují na čele a mezi obočím, na nosoretních rýhách a v koutcích úst.
- Povolené rýhy spojené s ochabováním pleti, ztráta jasu a pevnosti pleti. Ty jsou odpovědné za změnu tvaru obličeje, vytváření váčků pod očima, podbradků a dvojité brady.
Le contexte
Mechanizmus, který vytváří vrásky
Tři mechanizmy vytvářejí vrásky:
- Činnost svalů: pleť neustále pracuje pohybem spodních svalů. Tyto mikrokontrakce podporují tvorbu jemných vrásek, mezi kterými se pleť napíná, uvolňuje a následně se zvrásňuje.
- Pozměnění prvků dermis: skutečné a fotoindukované stárnutí vede ke zploštění spojení mezi dermis a epidermis.
- Pozměnění reliéfu pleti: s věkem se jemné vrásky roztahují a pomalu prohlubují. Tento jev se urychluje po 60. roku věku.
Léčba
Specifické aktivní látky pro péči o vrásky
Zatímco vrásky nemohou nikdy úplně zmizet, kosmetika se může používat k potlačení některých mechanizmů a k prevenci jiných. Hlavní aktivní látky používané v přípravcích proti stárnutí a proti vráskám jsou antioxidanty, prokolagenové látky (vitamín C atd.), hydratační látky, které uzamykají vodu uvnitř (kyselina hyaluronová atd.) a depigmentační látky.