0
Zpět na laroche-posay.cz
Save your skin

Existuje u vás vysoké riziko rakoviny kůže? Na co se zaměřit a jak tyto známky zachytit včas

Img_Existuje u vás vysoké riziko rakoviny kůže? Na co se zaměřit a jak tyto známky zachytit včas

Příliš mnoho času stráveného na slunci bez UV ochrany může zvýšit šance na rozvoj rakoviny kůže, ale dva lidé, kteří na slunci stráví stejné množství času, nemusí být vystaveni stejnému riziku. Někteří jsou vlivem genetiky a historie zranitelnější než jiní.
Náš seznam uvedený níže vám může pomoci zjistit, zda u vás existuje vysoké riziko vzniku rakoviny kůže.

  • Máte světlý typ pleti (typ 1 nebo 2). Vaše pokožka se opaluje jen velmi málo nebo vůbec a snadno se spálí.
  • Máte pihy nebo mateřská znaménka různých tvarů, velikostí a barev.
  • V dětství a během období adolescence jste měli závažné sluneční spáleniny nebo jste příliš pobývali na slunci (zejména mezi 11:00 a 15:00).
  • Ve vaší rodině je historie rakoviny kůže.
  • Máte velké množství mateřských znamének, některá jsou velká, mají nepravidelný tvar a nejednotnou barvu.
Pokud vám cokoli z výše uvedeného zní povědomě, nepanikařte! Znamená to pouze, že se musíte na slunci chránit a používat ochranné opalovací přípravky.

ODHALENÍ PODEZŘELÝCH MATEŘSKÝCH ZNAMÉNEK: JEDNODUCHÉ JAKO ABC(DE)

Včasné zachycení podezřelých mateřských znamének je při léčbě rakoviny kůže zásadní - vy ale na těle máte celou řádku znamének a výstupků, které byste měli sledovat, vám však všechny připadají trochu podobné. Jak tedy poznat to "podezřelé", když nejste školený dermatolog?
Metoda ABCDE je soubor návodů vytvořených dermatology, které by vám měly pomoci rozpoznat a identifikovat podezřelá mateřská znaménka. Kontrolujte pravidelně mateřská znaménka sobě i svým milovaným. 

  • Asymetrie - pokud byste své mateřské znaménko přeložili vejpůl, byly by obě tyto části identické?
  • Okraje - Jsou okraje roztřepené nebo nepravidelné místo toho, aby byly hladké?
  • Barva - Má mateřské znaménko jednu barvu nebo jde o funky mix černé, hnědé a/nebo červené?
  • Průměr - Zatímco melanomy nejsou nutně velké, jakékoli mateřské znaménko širší než 6 mm by mělo být řádně zkontrolováno.
  • Vývoj - Vypadá vaše mateřské znaménko, jako by mohlo rovnou na konkurz Jak se staví sen? Pokud už ho nějakou chvíli máte, ale jeho podoba se drasticky změnila (co do barvy a velikosti), nechejte si jej okamžitě prohlédnout lékařem.

Statistiky ukazují, že 70 % melanomů nepochází z již existujících mateřských znamének*, proto sledujte vznik nových a monitorujte i ty starší.

SAMOVYŠTŘENÍ KŮŽE: KAM SE MÁM PODÍVAT?

Nápověda: Rakovina kůže nevzniká pouze na místech, jež jsou pravidelně vystavována slunci. Mateřská znaménka jsou jako trénovaní ninjové, ukrývají se tam, kde je nejmíň čekáte. Prohlédněte i skryté časti těla: oblast mezi prsty na nohou, genitálie, chodidla a pod koleny. Vlasovou pokožku prohlédněte pomocí fénu a se zadní stranou hlavy vám pomůže zrcadlo. Nebo se třeba domluvte s kamarádkou a tahle špatně dostupná místa si prohlédněte vzájemně!

KDYŽ MÁTE POCHYBNOSTI, PORAĎTE SE S ODBORNÍKEM

Pokud u vás existuje vysoké riziko rakoviny kůže, pokud jste si všimli nové podezřelé léze nebo některé vaše mateřské znaménko dramaticky změnilo svůj vzhled, případně pokud jste nikdy nebyli u dermatologa, je dobré zajít si na preventivní dermatologickou prohlídku.

Pamatujte si, že nechráněná sluneční expozice může způsobit vznik rakoviny kůže ze znamének, proto je kromě pravidelné kontroly mateřských znamének potřeba, abyste do své každodenní rutiny péče o pleť zařadili také ochranu před sluncem. A to zejména pokud patříte do vysoce rizikové skupiny.

*http://www.euromelanoma.org/intl/node/77

NEJLEPŠÍ OCHRANA PROTI SLUNCI PRO VÁS

Jak se chránit před rakovinou kůže ve 3 krocích?

Preview : False