0
Zpět na laroche-posay.cz
Save your skin

Mateřská znaménka, slunce a rakovina kůže: co byste měli vědět

Img_Mateřská znaménka, slunce a rakovina kůže: co byste měli vědět

Mateřské znaménko samo o sobě není nic špatného. Naopak - ikony krásy od Marilyn Monroe až po Cindy Crawford prokázaly, že správně umístěné mateřské znaménko vám může dodat určitý šmrnc. Než ale vyrazíte na slunce, abyste si své mateřské znaménko pěstovali, zvažte raději odolnou tužku na oči a jedno si prostě nakreslete, třeba jako Amy Winehouse.

30 % případů melanomu se vyvíjí z již existujících mateřských znamének*.

Pokud máte více než 50 běžných mateřských znamének, může se u vás zvýšit riziko vzniku melanomu**. Více znamének = větší riziko.

Faktem je, že je zcela normální narodit se s několika mateřskými znaménky - většina z nás jich má na těle a obličeji rozeseto přibližně 20. Čím více jich ale člověk má, tím větší je riziko vzniku rakoviny kůže. A protože velkou roli při tvorbě mateřských znamének v období dětství a adolescence sehrává sluneční expozice (která má vliv i na jejich velikost), je u dětí a teenagerů zásadní dohlížet na správnou ochranu před sluncem. Tím u nich minimalizujete riziko rakoviny v pozdějším životě.

2 a více slunečních spálenin ročně mezi 10. a 19. rokem věku zvyšuje riziko vzniku melanomu o 82 %***.

Nadměrná sluneční expozice bez vhodné ochrany může způsobit, že se již existující mateřská znaménka vyvinou do rakovinových lézí, proto svá znaménka chraňte před UVA a UVB zářením, stejně jako zbytek pokožky.


JAK VYPADÁ RAKOVINA KŮŽE?

Ne všechna mateřská znaménka jsou stejná. Pokud však budete vědět, která jsou riziková, může vám to zachránit život. Tady jsou tři běžné typy kožních lézí, na které byste si měli dávat pozor:


Aktinická keratóza či solární keratóza

v_article_step1_06_a.jpg

Tato šupinatá červená místa ve skutečnosti nejsou rakovina (prozatím). Jsou drsná na dotek a většinou se objevují po prodloužené a opakované sluneční expozici. Jakmile se jednou objeví, mají nepříjemnou tendenci se vracet. Tyto léze jsou předrakovinové, mohou se vyvinout ve skvamózní buněčné karcinomy, proto by měly být sledovány, aby nedošlo k progresi.


Karcinom (i)

v_article_step1_06_b.jpg

Karcinomy představují nejčastější formu rakoviny kůže a obvykle začínají jako malé, lesklé výstupky na nose či obličeji, vzniknout však mohou i na jiných částech těla. Ve většině případů jsou zapříčiněny častou a nechráněnou sluneční expozicí během rané dospělosti, rostou pomalu a je možné je vyléčit, jsou-li odhaleny včas. Karcinomy mají tendenci vznikat na obličeji, proto při jejich pozdějším zachycení může dojít k nevzhlednému zjizvení v obličeji v místech, kde je vám to nejméně příjemné. Máte-li pochybnosti, obraťte se co nejdříve na svého dermatologa.


Melanom

v_article_step1_06_c.jpg

Melanom je jedním z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže. I když není tak častý jako jiné formy tohoto onemocnění, je nejvíce smrtelný. Melanom je obvykle zapříčiněn krátkými, intenzivními slunečními expozicemi jako například sluneční spálenina a projevuje se jako hnědé nebo černé skvrny na zdravé pokožce. V přibližně 30 % případů se vyvíjí z již existujícího mateřského znaménka.

Pokud je melanom diagnostikován včas, je pomocí vhodné léčby často léčitelný. Pokud není rozpoznán, může se alarmujícím tempem rozšířit. Pokud se domníváte, že máte lézi, která by mohla být melanom, nečekejte a utíkejte k dermatologovi. Mohlo by vám to zachránit život

Mateřská znaménka kontrolujte již v raném stádiu a často: 90 % případů melanomu je léčitelných, pokud jsou objeveny včas.****

SOLÁRIA: PŘÍTEL ČI NEPŘÍTEL?

Opálení je vrozený obranný mechanismus organismu, který vás chrání před škodlivými efekty UVB záření… Čas strávený v soláriu tedy musí vaší pokožce pomoci bránit se proti rakovině, je to tak? Ne! Většina solárií totiž k dosažení vašeho zlatavého opálení využívá UVA záření, protože nezpůsobuje spáleniny. Tyto paprsky UVA záření však pronikají hlouběji do kůže, což způsobuje její předčasné stárnutí a zvyšuje riziko rozvoje rakoviny kůže.

V boji proti rakovině kůže je důležité, jak rychle podezřelá mateřská znaménka odhalíte, protože 90 % případů melanomu je léčitelných, pokud je objevíte včas. Nebo ještě lépe, zabraňte rakovině kůže ještě předtím, než by mohla vzniknout - buďte opatrní a používejte na svou pokožku a mateřská znaménka správnou UV ochranu.

* http://www.euromelanoma.org/intl/node/77
** https://www.consumerreports.org/cancer/could-that-old-mole-be-skin-cancer/
*** Journal of the National Cancer Institute 2003
**** Zdroj: www.euromelanoma.org/intl/node/25 epidemiological fact sheet

NEJLEPŠÍ OCHRANA PROTI SLUNCI PRO VÁS

Jak se chránit před rakovinou kůže ve 3 krocích?

Preview : False