Má citlivá pleť
Img_Má citlivá pleť

Mnoho podob citlivé pleti

Img_Mnoho podob citlivé pleti

Komunita lidí s citlivou pletí každoročně narůstá. Raketovou rychlostí vznikají blogy a vlogy věnované citlivé pleti a dnešní studie ukazují, že citlivá pleť postihuje přibližně 60 % z nás. I přesto ale citlivé pleti často nerozumíme.

Citlivá pleť: často neviditelný problém

Citlivá pleť se i profesionálům obtížně diagnostikuje, a to z jednoduchého důvodu: vyznačuje se totiž tím, co ženy cítí, nikoliv tím, co lékař v ordinaci vidí.

Z pohledu ženy je citlivá pleť každodenní zneklidňující realitou. Pleť píchá, svědí, rudne a pálí. Tyto problémy se dostavují jako reakce na okolní prostředí, jídelníček či kosmetické produkty.

Z pohledu dermatologa může citlivá pleť vypadat trochu zarudle nebo suše, v podstatě však působí normálně.

Domníváte se tedy, že máte citlivou pleť… Ale jaký typ?

Neexistuje jedna citlivost pleti, je jich mnoho. Prvním krokem ke zklidnění pleti a nalezení každodenní rutiny péče adaptované právě pro vaši diagnózu je dobré vědět, jaký typ citlivé pleti máte. 

Interaktivní nástroj Sensitest je rychlým a snadným způsobem, jak zjistit, v které části spektra se vaše citlivá pleť nachází. Informujte se u dnes u svého lékárníka.

Sensitest využívá sérii jednoduchých otázek a vaši citlivost následně škáluje:

Citlivá: občas reaguje na kosmetické přípravky nebo změny v okolním prostředí.
Se sklonem k začervenání: návaly začervenání a horka jako reakce na některé pokrmy, alkohol nebo změny teplot.
Reaktivní: často reaguje na kosmetické přípravky i faktory okolního prostředí.
Atopická: objevují se kožní onemocnění jako atopie nebo kontaktní dermatitida.
Alergická: reaguje na specifické alergeny obsažené v přípravcích péče a prostředí.

Ať už je citlivost vaší pleti jakákoli, Sensitest označí nejvhodnější přípravky každodenní péče pro specifické požadavky vaší pleti.

Dermatologická realita citlivé pleti

Co může být spouštěčem reakcí citlivé pleti?

Běžné faktory, které zhoršují citlivost pleti, obecně dělíme do tří kategorií. To dokazují i rozsáhlé studie provedené značkou La Roche-Posay na celkovém počtu více než 6 000 osob v 8 různých zemích.


Prostředí (59,8 %)*: změny teploty a vlhkosti mohou být příčinou intenzivního diskomfortu, stejně jako sluneční expozice, znečištění a pyl. 

Kosmetické přípravky (55,1 %)*: některé obsahují potenciálně dráždivé složky jako parfémy nebo nikl. Nikl je běžným alergenem obsaženým v kosmetice. 

Třetí kategorií jsou vnitřní faktory: psychický stres (34,7 %)* a životní styl (kouření, kořeněná jídla, alkohol) mohou být příčinou toho, že citlivá pleť bude reagovat začervenáním a diskomfortem.

*Observační studie provedená na 3 800 pacientech v 8 zemích.

Co přesně je příčinou citlivé pleti?

Primární příčinou je vlastní obranný systém pokožky, který již nefunguje správně. Zdravá pleť má na povrchu ochrannou bariéru označovanou jako hydrolipidický film, ten funguje jako štít a zabraňuje bakteriím a dráždivým složkám proniknout do hlubších vrstev kůže. Tento obranný štít také zadržuje vlhkost v pleti a je zásadní pro její pevnost, elasticitu a především komfort!

V případě citlivé pleti je kožní bariéra oslabená a pleť citlivě reaguje na "špínu" i na změny teplot a vlhkosti. Pleť je tak nadměrně vystavena bakteriím, dráždivým složkám a změnám okolního prostředí, domnívá se, že je v nebezpečí, a vysílá proto varovné signály, což vede k návalům začervenání, horkosti a píchání.

Proč pleť reaguje tak silně?

Kůže obsahuje neuvěřitelnou síť nervů, na jednom centimetru čtverečním je asi dvanáct nervových zakončení. U citlivé pleti jsou tato nervová zakončení hypersenzitivní a vysílají do mozku výrazně více signálů hlásících ohrožení než nervy v normální pleti. Nervy v podstatě vyhodnocují normální podněty jako ohrožující, což má u sebemenšího podnětu za následek pocity diskomfortu.

Jak zmírnit citlivost pleti?

Hlavně neztrácejte naději - citlivost pleti je možné zmírnit.
Ne všechny citlivé pleti jsou stejné, proto by vaše každodenní rutina péče měla být založena na diagnostice Sensitest. Můžete ale dodržovat několik pravidel:

Vyhněte se faktorům, které stav citlivé pleti zhoršují. Veďte si deník o tom, které faktory váš stav zhoršují - potraviny, alkohol, klimatizace - a pokuste se jim vyhnout.

Nezbavujte pleť ochranné bariéry používáním nešetrných přípravků, jako jsou zásaditá mýdla. Nejlepšími přípravky čistění pro citlivou pleť jsou jemná mléka či micelární vody, nanášejte je pomocí vatového tamponu.

Doplňujte pleti lipidy, abyste obnovili její hydrolipidický film. Používejte hydratační přípravek s vysokou tolerancí, určený pro citlivou pleť.