0
Zpět na laroche-posay.cz
Save your skin

Červená, svědivá vyrážka po slunění? Možná máte sluneční alergii

Img_Červená, svědivá vyrážka po slunění? Možná máte sluneční alergii

Po dlouhých, temných zimních dnech není nic lepšího než odhodit roláky a punčochy a vychutnat si první jarní paprsky. Návrat slunečného počasí ale někdy může být příčinou nečekaných reakcí pokožky. Nevysvětlitelná vyrážka, pálení, svědění či zarudnutí po sluneční expozici mohou být známkou toho, že je vaše pleť na UV záření extra citlivá.

Než vyrazíte na pláž nebo na terasu, zjistěte si něco o nejčastějších slunečních alergiích a o tom, jak se chránit, abyste si mohli užívat léto, aniž byste měli pocit, že jste to vzali oklikou přes pole jedovatého břečťanu!


Polymorfní světelná erupce: váš nečekaný jarní host

Už jsou tady zase veselé dny! Ptáci zpívají, slunce svítí a jaro je za rohem. Nedočkavě shazujete několik vrstev oblečení, abyste si dopřáli tolik potřebnou dávku vitaminu D, a o dva dny později se vám na hrudi, ramenou, pažích, nohou nebo vrchní straně chodidel objeví svědivá vyrážka.

Pokud vám to zní povědomě, patříte mezi 20 % dospělé populace, která trpí letní světelnou erupcí. Tato alergická reakce se nejčastěji objevuje u žen ve věku 15-35 let a je způsobena náhlým zvýšením expozice ultrafialovému záření (zejména UVA) - po dlouhé době, kdy jste na slunci nepobývala. Pokožka, která byla po celou zimu pečlivě ukryta pod vrstvami oblečení a je lačná po slunečních paprscích, je obzvlášť citlivá. Obličej, jenž bývá vystaven slunci během celého roku, většinou zasažen není.

Jakmile se u vás tento problém objeví, má tendenci se každoročně vracet, proto byste se měli každoročně chránit, jestliže jste se s výsevem této vyrážky již setkali. Během léta byste se také měli na slunci chovat bezpečně, abyste předešli jeho dalšímu výskytu.

Jak výsevu v budoucnu předejít, zjistíte v našich tipech níže, kde se dozvíte, jak se chránit.


Máte pocit, že jste trochu (foto)senzitivní? Příčinou může být váš parfém nebo léky.

Jste chvíli venku a o 48 hodin později se vám na kůži objeví nepěkné, zarudlé spálení v místech, kde byla pokožka vystavena slunci. To nedává smysl - bylo to přece před dvěma dny a navíc jste na slunci nebyli nijak dlouho!

Tato opožděná "sluneční spálenina" vlastně vůbec nemusí být sluneční spálenina. Může se jednat o fotosenzitivitu - stav kůže, k němuž dochází, když je pokožka hypercitlivá na UV záření. Fotosenzitivita může být zapříčiněna léky (orálními i topickými), stejně jako některými kosmetickými produkty aplikovanými přímo na kůži. Příkladem může být parfém nebo pleťová péče s velmi vysokou koncentrací alkoholu.

Fotosenzitivní reakce se někdy obtížně odhalují, protože k nim dochází jeden až dva dny po sluneční expozici. Nejčastěji se projevují jako bouřlivá vyrážka nebo sluneční spálenina, v některých případech však tyto reakce mohou připomínat spíše ekzém a rozšířit se i na oblasti, které slunečnímu záření vystaveny nebyly.

Pokud se domníváte, že byste mohli mít fotosenzitivní pokožku, poraďte se s dermatologem. Bude schopen zjistit příčinu a pomůže vám ulevit od symptomů. Jsou-li na vině léky, nechejte si předepsat jiné nebo se poohlédněte po jiných možnostech léčby (pokud je to možné). Obecně platí, že lidé trpící fotosenzitivitou by při pobytu venku neměli parfémy nanášet přímo na kůži.

Trpíte-li tímto kožním onemocněním, je důležité minimalizovat sluneční expozici a maximalizovat ochranu před sluncem. Přečtěte si naši poradenskou sekci a dozvíte se, jak na to.

JAK SE MÁM CHRÁNIT?


Je lepší nemocem předcházet než je léčit.

Může se to zdát jasné, ale nejlepší obrana před UV zářením způsobujícím sluneční alergie, je zcela se mu vyhnout! Zůstaňte ve stínu a pokud je to možné, oblečte si oblečení s dlouhým rukávem, noste pokrývku hlavy a oděvy chránící před sluncem. Nepobývejte na slunci mezi polednem a čtvrtou hodinou odpoledne, kdy je slunce nejsilnější.

Pokud už musíte být venku, používejte širokospektrální opalovací přípravek s velmi vysokým SPF, který odfiltruje UVB záření - a co je nejdůležitější - dlouhovlnné UVA záření. Nezapomínejte aplikaci krému pravidelně opakovat, a to alespoň každé dvě hodiny, nebo častěji, pokud jste plavali, nebo se potíte. 

Pokud trpíte letní světelnou erupcí, s příchodem jara postupně zvyšujte svou sluneční expozici, nepřekračujte však 20-30 minut denně. To dá kůži čas vytvořit si melanin, který funguje jako přirozenný ochranný mechanismus proti škodlivým dopadům slunce.


Co je uvnitř, to se taky počítá

Kromě dobrých návyků při pobytu na slunci a vyhýbání se fotosenzitivizujícím produktům mohou být potřeba speciální terapie.
Nepříliš vhodná je v tomto případě fototerapie, která pacienty před první skutečnou sluneční expozicí vystavuje ultrafialové radiaci. UV expozice se u pacientů totiž slučuje. Poraďte se se svým dermatologem. 

Když máte sluneční alergii, znamená to, že musíte být o něco opatrnější než většina lidí. Se správnými opatřeními a vhodnými návyky se však při pobytu na slunci můžete vyhnout propuknutí alergie (nebo ji minimalizovat) a užít si léto naplno!

REKAPITULACE CITLIVOSTI NA SLUNCE

 • Prevence je nejlepší obranou: sluneční expozici minimalizujte, kdykoli je to možné.
 • Pobývejte ve stínu a noste pokrývku hlavy, trička s dlouhým rukávem a ochranné oblečení.
 • Mezi polednem a čtvrtou hodinou odpoledne se vyhýbejte přímému slunci.
 • Používejte širokospektrální opalovací přípravky s vysokým SPF faktorem, které filtrují paprsky dlouhovlnného UVA záření.
 • Opalovací přípravek nanášejte každé dvě hodiny, zejména po plavání a pocení.
 • Zvyšujte sluneční expozici, ne však více než o 20-30 minut denně.
 • Nenanášejte parfém přímo na kůži, pokud pobýváte venku.
 • Vyhněte se lékům a kosmetice, které způsobují fotosenzitivitu (je-li to možné).
 • Pokud fotosenzitivitu způsobují léky, které v současnosti užíváte, poraďte se se svým lékařem o případné změně medikace nebo vyzkoušejte alternativní léčbu.

"Po letech schovávání před sluncem si zase konečně můžu užít léto!"

Už když jsem byla malá, trávila jsem léto u rodičů na chatě na pobřeží. Ten rok mi bylo 18 a na krku, na pažích a na ramenou se mi objevily drobné, svědící pupínky. Myslela jsem, že jde o jednorázovou reakci, takže jsem počkala, až to odezní, a pak jsem zbytek léta prostě zase trávila na slunci!

Časem se ale symptomy zhoršovaly. Slunce miluju a jakmile se venku trochu oteplí, užívám si doslova každý sluneční paprsek. Kdykoli jsem ale pak vyrazila ven, udělala se mi vyrážka s ještě větším množstvím pupínků a dostavilo se i větší svědění. Bylo to tak zlé, že jsem nakonec rezignovala a rozhodla se slunci nadobro vyhýbat.

Pak jsem se přidala k jedné online diskusní skupině, kde jsem potkala člověka se stejným problémem. Řekl mi, že tomuhle onemocnění se říká letní světelná erupce, a doporučil mi navštívit dermatologa. Objednala jsem se a lékař mi doporučil účinný opalovací přípravek s ochranným faktorem SPF 50+ z lékárny.

Už je to dva roky a prozatím se cítím dobře (i když na pláži se už neopékám)! Po letech, kdy jsem se před sluncem jen schovávala, si konečně zase můžu užít léto!

 • Facebook
 • >Pin

NEJLEPŠÍ OCHRANA PROTI SLUNCI PRO VÁS

Jak se chránit před rakovinou kůže ve 3 krocích?

Preview : False