0
Zpět na laroche-posay.cz
Save your skin

Fotosenzitivita na slunci

Fotosenzitivizace je výsledkem vzájemné interakce mezi ultrafialovými paprsky a citlivou látkou v kůži. Tato citlivá látka může být buď lokálně aplikovaný produkt, nebo molekula, která se do pokožky dostane krevním oběhem.

Img_Fotosenzitivita na slunci

Fotosenzitivizace je výsledkem vzájemné interakce mezi ultrafialovými paprsky (sluneční světlo) a citlivou látkou v kůži. Tato citlivá látka může být buď lokálně aplikovaný produkt (parfém, lék), nebo molekula, která se do pokožky dostane krevním oběhem (fotosenzitivizující léky jako doxycyklin či léky proti vysokému tlaku).

Rozlišujeme dva typy reakcí vyvolaných sluncem:

  • V případě prvního typu jde o okamžitou reakci, k níž dochází krátce po aplikaci přípravku nebo užití léku. Vlivem UV záření pak pokožka rudne, jako by byla spálená od slunce. Je horká a bolí. Říkáme tomu fototoxicita.
  • Ve druhém typu reakce je látka v kůži nebo na kůži pozměněna působením slunečního světla, což má za následek, že ji lidské tělo vnímá jako cizorodou. Po 48 hodinách dochází k opožděné reakci v podobě svědivého ekzému, který se může rozšířit i mimo oblasti vystavené slunci. Říkáme tomu fotoalergie.


Top tipy pro případ, že podstupujete fotosenzitivizující léčbu

Dermatologové radí pacientům co nejvíce se vyhýbat slunci a pobývat spíše vevnitř nebo ve stínu. Pokud ale musíte být nějakou dobu venku, ujistěte se, že používáte přípravek s velmi vysokou UVA-UVB ochranou s ochranným faktorem alespoň SPF 50. Přípravek naneste na všechny odhalené části pokožky, nezapomeňte ani na uši, krk, zadní stranu krku, ruce a chodidla.

Při pobytu venku noste ochranné oblečení jako pokrývku hlavy s širokou krempou, tričko s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Fotosenzitivizující léky nemají vliv na citlivost vašich očí, i přesto se však doporučuje na slunci nosit sluneční brýle. Pokud je fotosenzitivita způsobena parfémem spíše než medikací, zkuste jej nanést raději na oblečení než na pokožku, abyste zamezili nežádoucí reakci. Pokud se u vás objeví fotoalergie, přestaňte používat lokální péči nebo léky a poraďte se s dermatologem.

NEJLEPŠÍ OCHRANA PROTI SLUNCI PRO VÁS

Jak se chránit před rakovinou kůže ve 3 krocích?

Preview : False