1. Jizvu udržujte čistou, abyste zabránili infekci
Jizvu jemně vyčistěte alespoň jednou denně nebo kdykoli je vystavena špinavému či prašnému prostředí. Např.: po škole, po hraní v parku atd. Používejte čisticí gel navržený pro optimální proces hojení jizev, měl by být hypoalergenní a dostatečně jemný, aby bylo možné použít jej na hojící se pokožku.
Nepoužívejte příliš mnoho dezinfekce jako např. peroxid - zabíjí totiž nové kožní buňky a vlastně zpomaluje hojení.
2. Zabraňte napínání kůže
Napínání pokožky může vyústit ve velkou jizvu, případně může dojít také k popraskání stehů, čímž by se rána mohla znovu otevřít. Měli byste se vyvarovat:
• Činností, které kladou na jizvu nadměrný tlak (některé sporty či hry), a to po dobu několika týdnů.
• Oblečení, které se otírá o hojící se pokožku.
3. Nechejte si stehy včas vytáhnout
Jestliže stehy vytáhnete příliš brzy, jizva by se mohla znovu otevřít, pokud je naopak vytáhnete příliš pozdě, mohou zanechat stopy. Neodcházejte z ordinace bez jasných instrukcí a informací, kdy a jak budou stehy odstraněny (nejsou-li samovstřebávací). › Vše, co potřebujete vědět o stezích
4. Používejte dobrý krém na jizvy, který pokožce pomůže cítít se lépe
Vyberte si v lékárně kvalitní krém na jizvy. Tento typ krému pomůže pokožku zklidnit, obnovit a ochránit. Můžete jej začít používat poté, co je jizva uzavřená a suchá.
5. Kombinujte krém na jizvy a masážní techniky
Masírování může optimalizovat proces tvorby jizvy a stimulovat zdravé hojení. Proto jizvu masírujte alespoň jednou denně.
› Zjistěte, kterou masážní techniku na jizvu použít
6. Nevystavujte jizvy slunci
Čerstvé jizvy mají při vystavení UV záření sklon k pigmentaci, volte proto zklidňující krém s velmi vysokou ochranou před sluncem (SPF 50+).
› Více informací o jizvách na slunci