0
test Fb connect
|ARTSEG_OP_PARENTSCORNER_SCARS | |

RODIČOVSKÝ KOUTEK

Jizvy & bolístky

Jizvy & bolístky

Jizvy   & bolístky

Jizvy na slunci: vše, co potřebujete vědět

Img_Jizvy na slunci: vše, co potřebujete vědět

Proč jsou jizvy citlivé na slunce?

Čersttvé jizvy (stále růžové a hojící se) jsou velmi citlivé na UV záření a mohou se snadno spálit. Kombinace zánětu v hojící se tkáni a sluneční expozice může vést ke vzniku pozánětlivé hyperpigmentace (PIH) - jizva a okolní pokožka získávají tmavě hnědou barvu. Tato diskolorace může přetrvávat měsíce až roky, proto je ochrana před sluncem důležitá od samého počátku. A není třeba připomínat, že sluneční expozice s sebou bez adekvátní ochrany nese riziko vzniku rakoviny kůže.  › CHRAŇTE SVOU KŮŽI

Měl bych jizvy před sluncem chránit?

Během prvního roku, kdy máte jizvu, je rozhodně potřeba speciální péče. Než vyjdete z domu, ujistěte se, že jste na jizvu nanesli přípravek s velmi vysokým ochranným faktorem (ideální je SPF 50+). Pokud si myslíte, že jizvu zamaskujete opálením, věřte, že to není zrovna dobrý nápad - jizva totiž bude nejspíš ještě viditělnější. Pamatujte si, že u veškerých forem poranění kůže (včetně tetování!) se může při sluneční excpozici rozvninout nadměrná pigmentace. Bez ohledu na typ vašeho zranění je vaší mantrou slovo ochrana.

PARENTS_CORNER_SCARS_AND_SUN_IMG_02

Co se děje, když je moje jizva hnědá nebo černá?

Pokud vaše jizva zhnědla nebo zčernala (někdy se kolem ní může objevit také tmavý kruh), jde nejspíše o hyperpigmentaci. Ta je obvykle zapříčiněna sluneční expozicí v době, kdy byla jizva ještě čerstvá a hojila se. Toto tmavé zbarvení může přetrvávat roky, proto se někteří lidé obracejí na dermatologa (laser, depigmentační látky, chirurgická revize). Veškeré tyto zákroky však vyžadují čas, než se dostaví výsledky, a nejsou zrovna levné. Rozhodně zde platí ono "prevence je lepší než léčba".

Doporučené přípravky

Zobrazit všechny přípravky
Preview : False