0
Zpět na laroche-posay.cz
Save your skin

Tmavé skvrny či nesjednocená pleť? Vaše láska ke slunci může být příčinou hyperpigmentace

Img_Tmavé skvrny či nesjednocená pleť? Vaše láska ke slunci může být příčinou hyperpigmentace

Jizvy po akné, stařecké skvrny, těhotenská maska… Hyperpigmentace má mnoho podob, ale výsledek je v podstatě vždy stejný: místa na pleti, která mají tmavší barvu než ostatní části pokožky vlivem nadměrného množství melaninu nahromaděného ve vrstvách kůže. Melanin je pigment, který kůži dodává barvu. Pokud tedy v kůži dochází k jeho nadměrné tvorbě nebo nerovnoměrnému rozložení, projeví se to jako nesjednocený odstín pleti, případně vznikne několik hnědých skvrn až slité fleky, které svou podobou připomínají obličejovou masku.

U 1/3 žen existuje riziko hyperpigmentace

I když je hyperpigmentace neškodná, může působit nevzhledně a v některých případech vám může přidat léta. Svou roli zde sehrává genetika, věk a hormony, hlavní příčinou všech forem tohoto stavu kůže je však sluneční expozice. Sluneční radiace (paprsky UVA a UVB záření) a viditelné světlo (včetně modré složky) jsou příčinou nadměrné tvorby melaninu v kůži, následně se vytváří tmavé tečky nebo větší skvrny. Proto je nejlepší vsadit na kvalitní fotoprotekci, abyste svou pleť udrželi bez pigmentačních poruch.

Čtěte dál a dozvíte se pravdu o různých formách hyperpigmentace. Zjistěte, co je způsobuje, a odhalte tipy, jak tento častý stav pleti řešit a jak mu předejít.


NAJDĚTE ROZDÍL

Nejednotná pigmentace pleti se objevuje u velkého počtu žen. Většinou je způsobena kombinací slunce, stárnutí a genetiky, kdy dochází k narušení mechanismu regulujícího tvorbu melaninu. Nadměrné shluky melaninu ve vrstvách kůže jsou příčinou nejednotného zabarvení pleti, diskolorace a tmavých skvrn. I když mohou vypadat podobně, dělíme tyto "sluneční skvrny", jak bývají někdy označovány, do několika různých kategorií v závislosti na tom, co je způsobuje.


Pozánětlivá hyperpigmentace

Červená skvrnka po pupínku, který jste si minulý týden vytlačili, je konečně pryč, ale její místo nahradila tmavá skvrna, která ne a ne zmizet. Jedná se zřejmě o pozánětlivou pigmentaci, k níž dochází, když pokožka vlivem traumatu nebo zánětu (jako například akné) lokálně produkuje nadměrné množství melaninu. Tato "skvrna" následně působením UV záření tmavne.

K hyperpigmentaci může dojít také po chirurgických zákrocích a po prodělání zánětu, pokud zasažené oblasti správně nechráníte před sluncem.


Stařecké skvrny

Roky opalování na pláži a příliš mnoho obědů venku na terase už si vybraly svou daň a zanechaly za sebou nesjednocený povrch pleti a tmavé skvrny. Tyto ne příliš vítané vzpomínky na prázdniny let minulých, známé jako sluneční lentigo nebo stařecké skvrny, vznikají typicky po letech časté či dlouhé sluneční expozice. Jejich vznik je varovnou známkou toho, že váš sluneční kapitál dosáhl svého limitu a vaše pokožka se již nedokáže sama správně chránit před škodlivými dopady UV záření.


Pihy

Domníváte se, že vaše rezavé kudrny a alabastrová kůže jsou zárukou toho, že se u vás pigmentace neobjeví? Raději se zamyslete. Efelidy, nebo také pihy, jsou nejčastější formou hyperpigmentace, s níž se setkáváme u lidí se světlým typem pleti, obzvláště pak u těch se zrzavými vlasy. Objevit se však mohou i u ostatních typů pleti. Jsou většinou dány geneticky a často bývají výraznější během léta, naopak během zimních měsíců a s věkem blednou.


SLUNCE V TĚHOTENSTVÍ

Možná už jste slyšeli o "těhotenské záři", věděli jste ale, že během požehnaného stavu můžete mezi dalšími změnami očekávat také hyperpigmentaci? Těhotenská maska či melasma je jev, k němuž dochází, když se v těle zvýší produkce estrogenu jako důsledek toho, že ve vás roste malý človíček! Melasma se objevuje typicky ve čtvrtém měsíci těhotenství, může ale vzniknout také v důsledku léků ovlivňujících hormonální hladinu (například antikoncepce).

Melasma se objevuje typicky ve čtvrtém měsíci těhotenství, může ale vzniknout také v důsledku léků ovlivňujících hormonální hladinu (například antikoncepce).

Záplava hormonů je příčinou strmého nárůstu syntézy melaninu, v důsledku čehož se na kůži objevují šedohnědá místa. Nejčastěji se s nimi setkáváme na čele, na tvářích a nad horním rtem. U lidí se středně tmavým až tmavým odstínem pleti je riziko hyperpigmentace vyšší, tento problém se nicméně může objevit i u osob se světlými vlasy a světlýma očima. Pokud je oblastí s hyperpigmentací na obličeji více, mohou v konečném výsledku vypadat - ano, hádáte správně - jako obličejová maska.

Riziko vzniku těhotenské masky je výrazně zvýšeno sluneční expozicí. A i když vám zrovna teď nad hlavou slunce nesvítí, neznamená to, že se vás tento problém netýká. Venku je dost UV záření, které může spustit produkci melaninu a být příčinou melasmy, i když je zataženo. Je proto důležité se každý den chránit opalovacím přípravkem s ochranným faktorem.


ŘEŠENÍ A PREVENCE

Přejděte do obrany

Skutečným viníkem, který přetváří nahromaděný melanin v kůží do podoby těhotenské masky nebo tmavých skvrn, je slunce. Proto rozhodně do své každodenní rutiny péče o pleť zahrňte i opalovací krém. Nanášejte jej každé ráno bez ohledu na to, zda svítí slunce, nebo je zataženo. Zvolte širokospektrální opalovací přípravek s velmi vysokým ochranným faktorem SPF 50+, který poskytuje ochranu před UVB i UVA zářením. Sáhněte nejlépe po přípravku s obsahem vysoce krycích pigmentů, které vás ochrání také před viditelným světlem (včetně modré složky). Jste-li vystaveni slunečnímu světlu, nezapomeňte aplikaci opakovat každé dvě hodiny.
Pokud jste těhotná, nebo se domníváte, že by u vás melasma mohlo vzniknout v důsledku antikoncepce, noste pokrývku hlavy z hustě tkané látky a ochranné oblečení a chraňte si paže, nohy a vrchní část trupu.


Rozjasněte pleť

Doplňte účinky svého opalovacího přípravku antipigmentační péčí (např. Pigmenclar), abyste minimalizovali již existující tmavé skvrny a zabránili jejich zhoršení. Antipigmentační péči nanášejte denně a vydržte - známky hyperpigmentace se vytvářejí postupně, takže pokud chcete vidět výsledky, buďte důslední.


Obraťte se na odborníka

Pokud máte pochyby, druh vaší hyperpigmentace vám pomůže určit dermatolog, který vám také poradí, jak postupovat. V případě slunečních skvrn vám může doporučit také alternativní způsoby léčby jako laser, peeling nebo kryoterapii.


"Byla jsem rozhodnutá se podruhé těhotenské masce vyhnout!"

Marie předpokládala, že se jí riziko vzniku těhotenské masky netýká, protože je blond a má světlé oči. Na výletě do Bretaně během čtvrtého měsíce těhotenství si uvědomila, že se mýlí.

"Jednou ráno jsem se probudila a všimla si hnědé čárky nad rtem, která připomínala skvrnu od kávy, a to i když jsem na sobě měla opalovací krém! Skončila jsem se závažnou formou těhotenské masky, která přetrvávala po dobu celého mého těhotenství i po narození miminka.

Když jsem minulý rok otěhotněla podruhé, byla jsem rozhodnutá, že nechci, aby se to opakovalo!

Zašla jsem k dermatoložce, která mi vysvětlila, že moje symptomy souvisejí s hormony a že na začátku těhotenství musím být obzvlášť opatrná a měla bych se vyhýbat sluneční expozici. Doporučila mi, abych nosila pokrývku hlavy, opalovací přípravek s ochranným faktorem SPF 50 a sluneční brýle - ve zkratce, měla jsem co nejvíce chránit svou pleť. Řídila jsem se jejími radami a těhotenská maska se naštěstí znovu neobjevila!

NEJLEPŠÍ OCHRANA PROTI SLUNCI PRO VÁS

Jak se chránit před rakovinou kůže ve 3 krocích?

Preview : False