0
Zpět na laroche-posay.cz
Save your skin

Vzdělávání pacientů o riziku některých velmi fotosenzitivizujících léků

Fotosenzibilizace je výsledkem vzájemného působení mezi paprsky ultrafialového záření a citlivou látkou přítomnou v kůži. Může jít například o lokálně nanesený přípravek (parfém, lék) nebo molekulu, která se do pokožky dostane krevním oběhem (fotosenzitivní medikace). Jak to řešit nebo jak tomu předejít? Rada od dermatologa.

Jak se fotosenzibilizace projevuje?

Pacienti mohou prudce zareagovat pouze na těch částech kůže vystavených slunci.

Pokožka je zarudlá a vypadá, jako by byla spálená. K reakci dochází brzy po aplikaci přípravku či po pozření léku. Reakce se může projevit také jako ekzém, který se rozšíří i mimo oblasti pokožky vystavené slunci. V tomto případě se fotoalergie obvykle dostavuje se zpožděním (48 hodin po expozici).

Co v těchto případech děláte?

Vizuální vyšetření pokožky rychle odhalí fotosenzibilizaci.

Ptám se svých pacientů na léky, které užívají a kosmetické či léčivé krémy, které si nanesli na pokožku. Existuje velké množství fotosenzitivních přípravků (některá antibiotika, antidepresiva, protizánětlivé léky atd.). Pokud mám podezření, že by za problémem mohl stát lék, odkazuji své pacienty na specializované vyšetření, kdy se provádí testy pod ultrafialovým zářením. Samozřejmě je nutné pacientovi ulevit, pozastavit léčbu, je-ti to možné, a vyhnout se sluneční expozici.

Co doporučujete pro zamezení fotosenzibilizace?

Pacienti musí být informováni o rizicích spojených s některými vysoce fotosenzitivními léky.

Pacienti by se na toto měli zeptat svého lékaře. Užívání některých léků (například léků na srdce) není možné přerušit. Radím tedy svým pacientům vyhnout se pobytu na slunci a pokud se pohybují venku, měli by myslet na ochranu (oblečení, pokrývka hlavy, opalovací přípravek s vysokým faktorem). Jsou-li na slunci, neměli by také parfémy nanášet přímo na pokožku.

  • Facebook
  • >Pin

NEJLEPŠÍ OCHRANA PROTI SLUNCI PRO VÁS

Jak se chránit před rakovinou kůže ve 3 krocích?

Preview : False