3 otázky pro odborníka

Pro podrážděnou pleť předepisuji
krémy, které obsahují zklidňující
nebo hojivé molekuly

Img_Pro podrážděnou pleť předepisuji  krémy, které obsahují zklidňující  nebo hojivé molekuly

Podráždění pleti se projevuje začervenáním a suchostí. Podráždění pleti způsobují určité výrobky, které jemná pleť špatně snáší, jsou jimi např. mýdla, šampony, příliš koncentrované parfémy a určité aktivní látky.
Jak je možné zklidnit podráždění? Poradenství dermatologa.

Le contexte

Podráždění pleti je velmi časté a má několik různých podob.

Někdy je mylně považováno za alergickou reakci. Dráždivá dermatitida jen vzácně způsobuje svědění, pokud vůbec, a normálně se jen velmi lehce rozšiřuje mimo oblast, kde byly dané výrobky aplikovány (s výjimkou očních víček). Dráždivé výrobky spouštějí zánětlivou reakci a poškozují kožní bariéru. To vyúsťuje ve viditelné podráždění pokožky, takže se dostavuje pocit pnutí a štípání, někdy s mírným svěděním.

Kde se u vašich pacientů objevují tyto reakce?

Většinou na obličeji, očních víčkách a kolem očí.

Na vrchní straně rukou a prstech. Podráždění může být akutní a červené s otoky, nebo chronické, suché a způsobovat popraskání. Na dlaních a prstech je epidermis tenká, suchá a popraskaná. Na těle je pokožka suchá, někdy popraskaná a šupinatá.

Co doporučujete?

Ze všeho nejdříve je požádám, aby přestali používat podezřelé přípravky.

Pokud se podráždění vyskytuje na víčkách, doporučuji svým pacientům, aby přestali používat veškeré kosmetické výrobky. Na obličej doporučuji čistění pleti neutrálním mlékem nebo termální vodou. Na tělo navrhuji přípravky bez obsahu mýdla nebo mýdla bez surfaktantu. Také předepisuji krémy s obsahem zklidňujících, zvláčňujících nebo hojivých molekul a přípravky ochrany před sluncem. Vyhýbám se krémům s obsahem kortikoidů.

  • Facebook
  • Pin

Doporučeno pro vás

Zobrazit všechny články