#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocí youtuberů a dermatologa

Získejte odborné tipy

Řešení a léčba akné

v_article-solution_treatment.jpg

Pokud jde o aknózní pleť, všechny zajímá pouze jediná otázka – jak bojovat proti akné pro rychle viditelné výsledky? Dermatolog, který spolupracuje se značkou La Roche-Posay, Dr. Philippe Beaulieu se s námi podělí o své odborné tipy, jak zamezit vzniku pupínků a jak vyčistit pleť.

Zázračná kúra proti akné? Dodržujte zásady pro jeho zmírnění

Jaký je nejrychlejší způsob, jak bojovat proti akné?

Spousta pacientů přichází na kliniku s tím, že se potřebují zbavit akné skoro přes noc. Já naprosto chápu, že chtějí jednat rychle, ale zcela realisticky jsou však pro to, aby byly vidět výsledky, třeba spíše týdny než hodiny. Klíčem k čisté pleti je také důslednost. Avšak pouze 30-50 % pacientů dodrží plán léčby: na začátku mají největší odhodlání, a pak ztrácejí trpělivost, když brzy nedojde ke změně. A akné má pak navrch.

Jaké jsou oblíbené zbraně dermatologů v boji proti akné?

Lékaři mají k dispozici učiněný arzenál efektivních postupů, ať už dermokosmetiku, nebo léky na předpis. Ty je potřeba volit dle závažnosti akné.

Na lehkou formu akné (pár černých teček a malé pupínky na méně než 50 % obličeje)

Doporučuji aplikovat dermokosmetiku a/nebo přípravek s benzoylperoxidem, případně přípravek s obsahem retinoidů jako adapalen, aby došlo k uvolnění pórů.

Na lehkou až těžkou formu akné (komedony, pupínky a někdy noduly na více než polovině obličeje)

Kombinuji stejné topické péče s antibiotiky podávanými ústy jako doxycyklin pro zahubení bakterií způsobujících pupínky.

Na velmi těžkou formu akné (je zasažen celý obličej a objevují se cysty/noduly)

Předepisuji velmi účinnou léčbu isotretinoin.
Cílí na nadměrnou produkci mazu přímo u vzniku problému. Tato medikace je ale silná a může mít závažné vedlejší účinky. Je proto potřeba jej předepisovat s velkou obezřetností.

Říkáte, že trpělivost je zásadní. Ale je možné udělat něco proto, abychom podpořili výsledky?

Vždy doporučuji, aby pacienti kombinovali předepsanou léčbu s dobře zvolenou dermokosmetikou. Zvolte čisticí přípravky bez mýdla a s vyváženým pH a nemastné hydratační krémy. V případě make-upu hledejte „nekomedogenní“ formule, které neucpávají póry. Nenechte se mýlit – účinek předepsané léčby může opravdu zlepšit špičková dermokosmetika.

  • Facebook
  • Pin