#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocí youtuberů a dermatologa

Získejte odborné tipy

Akné a emoce: skutečný psychologický dopad akné

v_article-psychological_impact

Akné je problémem, se kterým se v průběhu života setká většina z nás: postihuje totiž 80 % náctiletých a téměř 40 % dospělých žen. (1)
Dříve bylo toto kožní onemocnění považováno za neškodné bez následků, dnes ale lékaři stále více poukazují na opravdový dopad, jenž má akné na sebevědomí a sebedůvěru pacientů.


„Většinou se objevuje v průběhu adolescence, tedy právě v době, kdy jsou lidé nejzranitelnější. Během dospívání poznáváme, kým jsme, a utváříme si vazby s vrstevníky – a akné může tento proces narušit. Toto onemocnění není nebezpečné, ale teenageři kvůli němu nemusejí být ve své kůži. Může utrpět jejich sebehodnocení a sebedůvěra,“ vysvětluje dermatolog Dr. Philippe Beaulieu.


Mnoho studií skutečně prokázalo, že lidé trpící akné vykazují symptomy úzkosti a deprese, zároveň se u nich objevují pocity nízkého sebevědomí. Dokonce může ovlivnit výkony v práci nebo ve škole. (2)
Vliv tohoto onemocnění je tak výrazný, že lékaři vytvořili nástroje hodnocení pro měření jeho dopadu na pacienty, například ADI (Acne Disability Index – Index kvality života u akné).


Dopad akné může trvat desetiletí, protože zázračně nezmizí, když je vám 18! Akné trpí stále více dospělých žen. Mnohé z nich jsou vyčerpané opakujícími se potížemi, které je provázejí v průběhu dospělého života, rezignují na léčbu a dál tiše trpí – zejména proto, že psychologický dopad akné je neporovnatelný s jeho závažností.


„Když ke mně přijde nový pacient, vždycky říkám, že ten nejdůležitější krok už je za ním – vyhledal pomoc a neprochází tím sám. Jako tým pak společně pracujeme na čistší pleti a projasněnějším pohledu na život! A proto mě moje práce tak naplňuje!“


Klikněte zde a objevte osvědčené dermatologické řešení pro aknózní pleť.

(1) Ann Dermatol Venereol. 2010 Nov;137 Suppl 2:S49-51. doi: 10.1016/S0151-9638(10)70024-7. [Recent data on epidemiology of acne]. Dréno B.
(2) The psychological and emotional impact of acne and the effect of treatment with isotretinoin. Br J Dermatol 1999; 140:273-82.
Kellett SC, Gawkrodger DJ.

  • Facebook
  • Pin