#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocí youtuberů a dermatologa

Získejte odborné tipy

Akné ve městě: proč jsou slunce, stres a znečištění nepřítelem vaší krásy

v_article-acne_city.jpg

Život ve městě bývá náročný, ale lidé, kteří tam žijí mohou být často přetažení, trpět nedostatkem spánkou nebo mohou být přetíženi neustálým multi-taskingem... Důsledkem jsou unované rysy, mdlá pleť ale často také zhoršení akné. Zjištěte, jak "nepřátelsky" na vaši pleť působí slunce, smog a stres a seznamte se s užitečnými tipy, jak se proti tomu bránit a pomoci zastavit vznik "městského" akné.

Částečky městského znečištění mohou pronikat do pleti

Hlavním stresorem pleti ve městě je znečištění. Jemné prachové částečky známé jako PM 2.5 mohou překonat ochrannou kožní bariéru a poškodit ji. Spouštějí tím řetězovou reakci, která začíná oxidací séba na povrchu pleti a následně pokračuje zvýšenou tvorbou kožního mazu a hyperkeratinizací (na povrchu pleti se objevuje větší množství odumřelých buněk).


Celkový důsledek? Černé tečky se zhoršují a mohou se objevit nové pupínky.


Vypadá to, že všichni mluví o nebezpečí znečištění, ale jaký typ denní péče pomáhá pleti se bránit? Je dobré začít antiadhezními texturami, jež fungují tak, že zamezují částečkám znečištění usazovat se na pleti a napáchat tak to největší zlo.

I když jste si vždycky mysleli, že je to právě naopak - sluneční expozice může akné ještě více zhoršit.

UV záření je dalším nepřítelem vaší krásy (ano, slunečný den má taky svá proti!). Jeden z mýtů, kterému lidé stále věří, je ten, že slunce je pro aknózní pleť doslova spásou. To je lež! Díky opálení vypadá vaše pleť krátkodobě sjednocenější, ale vysušující účinek slunce má za následek to, že po prázdninách se vám pleť začne opět nadměrně mastit. Maz spolu se ztluštěnou svrchní vrstvou pleti ucpává póry a zamezuje správnému odtékání séba.


Celkový důsledek? Slunce mění chování pleti, kvůli tomu pak vzniká více pupínků.


Pleť potřebuje specifickou ochranu před UV zářením. První krok? Širokospektrální UV ochrana působící jak proti UVA, tak UVB záření. Zvolte fluid s nemastnou a nekomedogenní texturou.

Pleť se sklonem k nedokonalostem zhoršuje stres

Dlouhé hodiny v práci, zkoušky nebo termíny, bláznivě konkurenční prostředí… Všimli jste si někdy, že pleť trpí, když jde do tuhého? Nejste sami: vědecký výzkum prokázal spojitost mezi vysokou úrovní stresu a závažností akné. (1) Pravdou je, že doktoři ještě stále přesně nerozlouskli vše o dopadu stresu, ale všeobecně se věří, že na vině jsou stresové hormony, které podněcují mazovou žlázu k produkci většího množství mazu. Maz je pak živnou půdou pro vznik nedokonalostí na pleti.


Celkový důsledek? Nejde o výplod vaší fantazie: stres opravdu spouští akné. A když přijde na stres v městském prostředí, musí si každý najít svůj způsob, jak zůstat zen: třeba si vyjít s přáteli, jít si zacvičit nebo prostě jen vypnout televizi, počítač a chytrý telefon. Vyhraďte si čas jen pro sebe… vaše pleť vám za to poděkuje!

(1) Acta Derm Venereol. 2007;87(2):135-9. Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents. Yosipovitch G, Tang M, Dawn AG, Chen M, Goh CL, Huak Y, Seng LF.

  • Facebook
  • Pin