#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocí youtuberů a dermatologa

Získejte odborné tipy

Antikoncepce & akné

v_article-acne_contraception.jpg

Kontrola početí, kontrola pleti a kontrola rizika. Pravdivý příběh za antikoncepční pilulkou.

Kromě efektivního zamezení těhotenství nabízí také atraktivní vedlejší účinky, například zabraňuje vzniku hormonálního akné. Ale jak vlastně funguje?

Jak pilulka zabraňuje vzniku akné

Spouštěčem akné jsou zejména hormony. Testosteron (ano, holky ho mají taky) a jiné podobné hormony dávají pleti podnět k produkci velkého množství mazu, což podporuje vznik akné. Estrogen obsažený v antikoncepci tento účinek vyvažuje a působí na hormonální akné.


Dianetee, známá také jako Diane 35, je dokonce ještě účinnější, protože se kombinuje s lékem nazývaným cyproteron acetát, který působí specificky proti hormonům zodpovědným za tvorbu pupínků (androgeny), drží pod kontrolou nadprodukci mazu a ucpávání pórů.

Proč se váš recept může měnit

Přestože se jí chytlavě přezdívá „pilulka“, existují vlastně 4 generace antikoncepce. Vědci nedávno objevili, že antikoncepce druhé generace je bezpečnější než novější generace a Diane 35. A to zejména jde-li o potenciální rizika, jako je hluboká žilní trombóza (vytvoření sraženiny v noze).


Nezáleží na tom, kterou antikoncepci užíváte, riziko je ve všech případech velmi, velmi malé. Ale protože tyto prášky užívá obrovské množství žen, doktoři musejí být opravdu opatrní. Výsledkem je, že mnoha ženám bylo raději doporučeno změnit antikoncepci a užívat antikoncepční pilulky druhé generace.

Co tedy tahle změna pilulky znamená pro moji pleť?

Diane 35 je silnější medikací proti akné než prášky druhé generace, takže když antikoncepci změníte, můžete ze začátku zaznamenat zpětný efekt.


Pokud jste přešly z 3. nebo 4. generace antikoncepce na bezpečnější druhou generaci, můžete si gratulovat – neexistuje žádný relevantní výzkum, který by dokazoval, že antikoncepce 3. nebo 4. generace jsou pro pleť v něčem lepší než naši přátelé z 2. generace.

Co když je pro mě pilulka zakázaná?

Pokud pro vás antikoncepce zkrátka není vhodná, poraďte se se svým lékárníkem nebo lékařem o alternativních strategiích pro zdraví vaší pleti – rozhodně existují skvělá odborná řešení! Chcete-li získat více informací, prohlédněte si našeho průvodce top dermokosmetickými záchranami před nedokonalostmi pleti a zjistěte detaily.

  • Facebook
  • Pin