Právě v dětském věku pokožka nejvíce přijímá paprsky ultrafialového záření. "Sluneční kapitál" je během dětství rychle spotřebováván. U dětí je proto třeba zcela zabránit slunečním spáleninám. Poraďte se s dermatologem, abyste minimalizovali rizika.
Jsou na základě Vaší zkušenosti rodiče dostatečně obezřetní vůči nebezpečí, které představuje slunce?
V dnešní době o nebezpečích spojených se sluncem ve velké míře informují média a povědomí roste.
Na konci léta však často pozoruji na obličeji a ramenou dětí stopy po slunečních spáleninách. Nejde v tomto případě vždy o nesmyslnou sluneční expozici při pobytu na pláži, ale o důsledek pobytu venku během sportovních aktivit (cyklistika, tenis). V těchto případech bývají rodiče méně opatrní.
Jaké informace rodičům sdělujete v souvislosti s prevencí při pobytu na slunci?
Vysvětluju jim, že dětská pokožka je extrémně citlivá na slunce.
Čím světlejší odstín pleti (zrzavé děti, blonďáci), tím větší nebezpečí. Ochrana pokožky proto musí být v létě stejná, i když je mírně zataženo nebo se děti jen pohybují venku. Část dne, kdy je slunce vysoko na obloze, je obzvlášť nebezpečná. Děti budou trpět následky nechráněné sluneční expozici až v období dospělosti.
Jaké tipy jim dáváte?
Děti mladší tří let by neměly být vystavovány přímému slunci.
Doporučuji sluneční brýle s UV filtrem, pokrývku hlavy s širokým okrajem, tričko a na odhalené části těla opalovací přípravek s vysokým ochranným faktorem. Tento přípravek musí být účinný proti UVB i UVA záření, je třeba jej aplikovat v dostatečném množství a aplikaci každé dvě hodiny opakovat. Pokud je horko, děti by měly často pít. A vyhnout se slunění mezi 11:00 a 16:00.