#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocí youtuberů a dermatologa

Získejte odborné tipy

Jaké potraviny způsobují akné?
… a může být lék na akné na talíři?

v_article-acne_food.jpg
1

Mléčné produkty mohou způsobit akné


PRAVDA
Různé studie přinášejí různé výsledky. Existují však důkazy, že zvýšená konzumace mléčných výrobků může vyvolat akné. Lékaři prozatím nevědí přesně, proč tomu tak je, ale na základě současné pracovní hypotézy jsou na vině hormony obsažené v mléce. Zkuste tedy omezit mléčné produkty (aniž byste to hnali do extrému) a uvidíte, jak vaše pleť zareaguje. A pamatujte si, proteinové shaky jsou jako megakoncentrované mléko! Pokud máte problémy s výskytem akné, vyhněte se jim!

2

Čokoláda způsobuje pupínky


LEŽ
Každý z nás je trochu jiný. Máte-li pocit, že u vás čokoláda vyvolává akné, vyhněte se jí, pokud je to možné. Neexistuje nicméně žádný důkaz o tom, že by čokoláda měla na akné vliv. Hořká čokoláda je navíc plná antioxidantů, které vaše pleť miluje!

3

Sladkosti a dorty nahrávají vzniku akné


PRAVDA
Nedávné studie ukázaly, že potraviny s vysokým glykemickým indexem – ty, kvůli nimž vyskočí hladina krevního cukru – mohou akné zhoršit.  Víme, že se to snadno řekne, ale aby byla vaše pleť v pohodě, dejte místo potravin s obsahem jednoduchých cukrů a bílé mouky přednost těm, které obsahují hodně vlákniny jako cereálie nebo luštěniny.

4

Pití velkého množství vody akné vyplaví


LEŽ
Hydratace je nezbytná pro zdraví celého organismu a ani pleť není výjimkou. Extra porce vody vám ale póry nevyčistí (kéž by to bylo tak jednoduché!).

5

Rybí oleje jsou přítelem pleti


PRAVDA
Tučné ryby obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin, které pomáhají bojovat proti zánětlivým procesům v těle, včetně největšího orgánu – kůže. Zkuste do jídelníčku několikrát týdně zařadit lososa nebo tuňáka. Pokud rybám nemůžete přijít na chuť, výborným zdrojem těchto látek jsou také ořechy.

6

Vitaminy a minerální doplňky pomohou s problémy s akné


LEŽ
Hlavní příčinou akné jsou zejména hormony. Akné nesouvisí s nedostatkem vitaminů nebo minerálů. Vyvážená strava s obsahem ovoce a zeleniny pomůže pleti získat základní živiny, jež jsou potřeba pro zahojení pupínků. „Duha na talíři“ je dobrý začátek, protože barevné ovoce a zelenina doslova přetéká antioxidanty, které pomáhají pleti držet zánět pod kontrolou.

7

Mastná jídla jako pizza a hranolky přispívají k akné


LEŽ
Běžný mýtus související s akné je ten, že mastnota na talíři způsobuje větší produkci mazu v pórech. Mezi těmito dvěma nicméně neexistuje žádná spojitost. Strava s vysokým obsahem saturovaného tuku, ale může podnítit mikrozánětlivé procesy ve všech orgánech těla včetně kůže. Zkráceně lze tedy říci, že pizza a hranolky nezpůsobí akné, ale umírněná konzumace těchto pokrmů je nejlepší politikou pro celkové zdraví vašeho organismu.

8

Alkohol může způsobit akné


LEŽ
Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz o tom, že alkohol jakkoli souvisí s akné. Je ale známo, že alkohol zhoršuje zarudnutí pleti, protože rozšiřuje krevní cévy a zároveň dehydratuje. Proto vždy pijte s mírou.

  • Facebook
  • Pin