#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocí youtuberů a dermatologa

Získejte odborné tipy

Co se skrývá za „zázračnými“ kúrami proti akné?

v_article-miracle_acne_cure.jpg

„Zbavte se akné přes noc pomocí jednoho speciálního triku!“ Před několika lety jsem pročesávala internet a doufala, že narazím na zlatý grál akné, nějakou magickou substanci se schopností zbavit mě bleskurychle akné. Myšlenka, že by se tato zázračná kúra mohla skrývat někde u mě doma v kuchyňské skříni, byla ještě lákavější. A domácí přírodní lék přece musí být dobrý pro pleť… No, ne?

Moje bláznivé experimenty v kuchyni byly úplnou katastrofou. Až když jsem začala dodržovat léčebný program u dermatologa a vybavila se zásobou kosmetické péče určené pro citlivou pleť, začala se moje pleť zase rozjasňovat. Ale protože je vždycky zábava podívat se do minulosti a zasmát se, tady je mých top 5 domácích léků proti akné a k nim pohled dermatologa, Dr. Philippe Beaulieu, na každou z těchto „zázračných“ ingrediencí.

1

Jedlá soda: levná, snadno dostupná a ne příliš děsivá… Vypadala jako skvělý začátek. Smíchala jsem ji s vodou a vytvořila jakýsi domácí peeling. Výsledek? Moje pleť získala barvu červené řepy a pálila jako čert.

Pohled dermatologa

Jedlá soda je vysoce zásaditá, což znamená, že naruší přirozeně kyselé pH pleti. Její aplikaci na pleť bych nedoporučoval.

2

Zubní pasta: Díky této mátové, svěží pastě se moje zuby jen leskly, ale co udělala s mojí pletí? Ne moc, jak je vidět. Byla příliš štiplavá a vysušovala, můj obličej zčervenal a objevovaly se na něm šupinky.

Pohled dermatologa

Podobně jako jedlá soda i zubní pasta naruší přirozenou rovnováhu pleti. Nedoporučoval bych pacientům zubní pastu aplikovat na pleť. Obzvláště, když existují cílená kosmetická řešení.

3

Kokosový olej: ten jsem vyzkoušela v zimě, když jsem měla trochu suchou pleť. Vypadá to, že vloggeři se kvůli jeho hydratačním účinkům můžou zbláznit. Měla jsem opravdu pocit, že je mastnější a později jsem si přečetla, že je hodně komedogenní. Rozhodně tedy není vhodný k léčbě akné.

Pohled dermatologa

Kokosový olej je účinným emolienciem pro suchou pleť, nicméně není určen k léčbě akné.

4

Tea tree olej: Online fóra se jen hemží pochvalnými ódami na tento přírodní antiseptický olej. Je třeba přiznat mu jisté pozitivní účinky. Asi zabral na zanícené pupínky, ale dlouhodobě nefungoval jako komplexní řešení, abych měla akné pod kontrolou.

Pohled dermatologa

U tea tree oleje byly prokázaný antiseptické účinky, takže jste si mohla vybrat i horší ingredienci. Rozhodně ale nemá žádný účinek na ucpané pilosebaceózní kanálky způsobující akné.

5

Sudocrem: Našla jsem ho na online fóru věnovaném akné. Vychvalovali ho tam kvůli zklidňujícím vlastnostem proti pupínkům. Nanesla jsem tedy na pupínky tenkou vrstvu a nechala přes noc působit. Ráno byly trochu méně červené, ale nic, co by mi nějak zásadně změnilo život.

Pohled dermatologa

Sudocrem je účinná ochranná mast, která se používá na řezné rány a odřeniny, ale nevyřeší příčinu akné – ucpané póry, které se mohou zanítit.


Co byste si z toho měli odnést, je tedy jasné: podomácku vyrobené léky, prapodivné triky a „zázračné kúry“ často vše ještě zhorší a nepředstavují náhradu skutečné dermatologické léčby. Selský rozum a cílená léčba podpořená volbou vhodné kosmetické péče vždy trumfnou cokoli, co byste mohli najít doma v kuchyni rodičů!