#Infoakne

Bojujte proti akné s pomocí youtuberů a dermatologa

Získejte odborné tipy

Takže, co je vlastně akné?

v_article-what_is_acne.jpg

Vaše akné záchranka: 6 stádií pupínku

Uhry, beďary, pupínky… Říkejte jim, jak chcete. Akné postihuje většinu náctiletých a také poměrně značnou část dospělé populace. Tohle hodně nepopulární onemocnění způsobuje vznik různých typů pupínků na obličeji, hrudníku nebo zádech. Ale co způsobuje akné a jak to všechno funguje?

Biologie stojící za pupínkem

Stádium 1:

Akné je stav pokožky, ke kterému dochází vlivem změny hormonálních hladin, zejména tedy v pubertě a během dospívání. Hormony známé jako androgeny komunikují se žlázami, jež vylučují maz do malých otvorů v kůži, kterým říkáme folikuly.


Akné je v podstatě špatné fungování mazové žlázy a folikulu. V normálním případě maz chrání kůži voděodolnou vrstvou, ale vlivem hormonálních změn dochází k jeho nadměrné sekreci a pleť se stává mnohem mastnější.

Stádium 2:

Dochází ke změnám buněk na povrchu pleti i ve výstelce folikulů. Svrchní vrstva pleti se vlivem týchž hormonů začíná ztlušťovat a lepí. Výsledek?

Stádium 3!

Folikuly se ucpávají lepivou směsí buněk a séba. Vytvářejí se tím černé tečky, (směs v kontaktu se vzduchem tmavne) nebo bílé tečky (směs je uzavřena pod povrchem pleti).

Připraveni na stádium 4?

Tady do hry vstupuje ohavná bakterie P.Acnes. V prostředí bez přístupu vzduchu, jako jsou právě ucpané póry, se množí a způsobuje zánět. Následky: nalité červené pupínky, pustuly, nebo ještě hůře – závažné léze, jimž říkáme noduly a cysty.

Stádium 5:

je odstraňování nečistot. Na scénu přicházejí makrofágy, tedy buňky zneškodňující odpad, které odstraňují narušené tkáně a stimulují pleť, aby konečně začala napravovat vzniklou škodu. Tento proces trvá dny až týdny, v závislosti na závažnosti akné.

Stádium 6:

je speciální. Tady zase přebíráte kontrolu vy. Se správnou péčí se můžete kterémukoli z výše uvedených stádií vyhnout. Nebuďte na to sami: vyhledejte svého lékaře nebo lékárníka a požádejte o radu.